fbpx

עקיצות

עקיצות הם ללא ספק חלק בלתי נפרד מבילוי חוץ, סיכמנו עבורכם במאמר אחד תקציר של הסוגים הנפוצים ביותר של עקיצות יומיומיות, בכל אחד מהם תוכלו ללחוץ על הלינק ולקרוא מאמר רחב יותר על סוג העקיצה.

רוב התגובות לעקיצות חרקים הן קלות וגורמות למעט אדמומיות, גירוד, עקצוץ או נפיחות קלה. לעיתים נדירות, ישנם עקיצות שעלולות לגרום לתגובות קשות יותר. חלק מהחרקים נושאים גם מחלות, שעלולים לעבור מבעלי חיים לבני אדם או מאדם לאדם.

רוב העקיצות יעברו תוך מספר שעות או ימים ללא טיפול מיוחד או על ידי טיפול ביתי המקל על התסמינים.

במקרים רבים יכול להיות קשה לזהות ממה נעקצתי. במרבית המקרים אנו נעקצים מבלי שנרגיש ורק לאחר זמן מה נבחין בתגובת העור, אך אין סיבה לדאגה מכיוון שהטיפול ברוב העקיצות הינו דומה. במקרים נדירים של תגובה אלרגית חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי.

יש כמה עקרונות שמנחים אותנו בטיפול בעקיצות:

 1. הוצאת גוף זר מהעור – במקרים בהם נשאר למשל עוקץ מדבורה או מחוש ממדוזה חשוב קודם כל להוציא את השאריות מהעור.
 2. קור – קור מקומי באזור העקיצה מסייע בהפחתת תחושת הכאב.
 3. קורטיזון-  הטיפול היעיל ביותר להקלה על הגירוד וזרוז התאוששות העור מהעקיצה הוא משחת סטרואיד, הידוע גם בתכונותיו האנטי דלקתיות.
 4. אנטי היסטמין – על מנת להפחית את תחושת הגירוד ניתן לצרוך דרך הפה או במשחה מקומית בהתאם להוראות רופא.
 5. משחה אנטיביוטית – במקרים בהם יש עור פתוח מומלץ למרוח משחה אנטיביוטית כדי למנוע זיהום משני.
 6. שמירה על ניקיון האזור – חשוב לוודא שאזור העקיצה נקי על ידי שטיפה בסבון ומים כדי למנוע זיהום משני.

עקיצות עכביש

מהם הסימפטומים של עקיצות עכביש ואיך עקיצה נראית?

במקרים של עקיצות לא ארסיות וללא תגובה אלרגית הסימפטומים יכולים לכלול: נְפִיחוּת, אדמומיות, ותחושת כאב בעור.

לפעמים עקיצות עכביש נראות עם שטף דם. זו אינה סיבה לדאגה בהיעדר סימפטומים אחרים. בנוסף, לפעמים מופיעות עקיצות רבות בבת אחת.

במקרים נדירים של עקיצות מעכבישים מסוכנים או במקרים בהם מתפתחת תגובה אלרגית, התסמינים חמורים יותר. התסמינים עלולים להיות: גירוד או פריחה, כאב סביב אזור העקיצה, כאבי שרירים או התכווצויות, שלפוחית בצבע אדום או סגול, הזעה, קשיי נשימה, כְּאֵב רֹאשׁ, בחילה והקאה, חום, צְמַרמוֹרֶת, חרדה או אי שקט, בלוטות לימפה נפוחות ולחץ דם גבוה. במקרים אלה נדרש לקבל טיפול רפואי מיידי. 

לעקיצות עכביש לרוב אורך זמן רב יותר להחלים מאשר עקיצות חרקים אחרות, והן עשויות להשפיע על רקמות העור. חשוב לשמור על ניקיון העור על ידי שטיפה במים וסבון כדי להפחית את הסיכון לזיהום.

למאמר המלא על עקיצות עכביש

עקיצות מדוזה

אבחון ותסמינים שכיחים לעקיצת מדוזה

תסמינים שיכולים להתלוות לעקיצת מדוזה כוללים:

 1. צריבה, דקירות וכאב 
 2. סימנים אדומים, חומים או סגולים בצורת קווים על העור. הסימנים יופיעו במקום בו המחושים נגעו בעור ועקצו.
 3. גירוד
 4. נפיחות
 5. כאב חד שמקרין לרגל או לזרוע

טיפול ראשוני בעקיצת מדוזה

מיד אחרי שנעקצים ממדוזה מומלץ להתבונן באזור העקיצה ולראות אם ישנם מחושים גלויים שיש למרוט בעזרת פינצטה. השריית העור במים חמים (לא חם מידיי) או מקלחת חמה למשך מינימום 20 דקות יכולים לסייע בפעולה זו. למאמר עקיצות מדוזה המורחב

במקרים נדירים עקיצות מדוזה עלולות לגרום לתגובה חמורה ולהשפיע על מערכות הגוף. תגובות אלו עשויות להופיע במהירות או מספר שעות לאחר העקיצה. תסמינים אלו דורשים התייחסות רפואית מיידית. התסמינים החמורים של עקיצות מדוזה כוללים: כאב ראש, כאבי בטן, בחילות והקאות, חולשה, ישנוניות, עילפון ובלבול, קשיי נשימה, בעיות לב, כאבי שרירים או ספזמה. 

עקיצת דבורה

תסמיני עקיצת דבורה

במקרים נדירים עלולה להיות תגובה אלרגית חמורה לעקיצת דבורה. אך ברוב המקרים תסמיני עקיצת דבורה הם קלים וחומרת התגובה יכולה לנוע בין מטופל אחד למשנהו. 

התסמינים כוללים: 

 1. כאב חד וצריבה מיידית באזור העוקץ
 2. אדמומיות באזור העוקץ
 3. נפיחות קלה סביב אזור העוקץ

אצל רוב האנשים הנפיחות והכאב חולפים תוך מספר שעות.

ישנם אנשים שמגיבים בעוצמה גבוהה יותר לתסמיני העקיצה ולוקח להם כמה ימים עד שהכאב, אדמומיות ונפיחות יחלפו. אם התסמינים לא משתפרים תוך מספר ימים יש להיוועץ ברופא בכדי לוודא שלא מדובר בזיהום משני. במקרה של זיהום משני הטיפול יהיה אנטיביוטיקה.

טיפול ראשוני בעקיצת דבורה:

 1. הסרת העוקץ – מיד עם העקיצה מומלץ לגרד את העוקץ החוצה ולא ללחוץ עליו ישירות בפינצטה מכיוון שלחיצה עלולה לגרום לשחרור ארס נוסף לעור. אך לאחר זמן קצר ניתן כבר להוציא בעזרת פינצטה מכיוון שכל הארס כבר השתחרר. בשלב זה הכי חשוב להוציא את העוקץ כדי למנוע זיהום משני.  (לקרוא עוד על עקיצת דבורה)

עקיצת יתושים 

תסמינים של עקיצת יתוש

האתגר בעקיצות הוא שרוב הזמן הנעקץ לא מרגיש שהוא נעקץ בזמן אמת, אלא כעבור שעות מבחין בתגובת העור. לרוב לאחר שיתוש עוקץ, ניתן להבחין בבליטה עגולה ונפוחה. במקרים מסוימים, רואים נקודות אדומות שהן שטף דם. תוך זמן קצר הבליטה נהפכת לאדומה וקשה, עם מעט נפיחות, זוהי בצקת קטנה שנוצרת בעקבות תגובת העור. תגובה אופיינית נוספת היא התפתחות שלפוחית באזור העקיצה. תסמיני העקיצה לרוב יעברו תוך מספר ימים.

תופעה נוספת המתרחשת לעיתים קרובות היא ריבוי עקיצות. העקיצות הרבות עלולות להיות פרוסות באזור מסוים בגוף או להתפרס על כמה אזורים. תופעה זו יכולה להיראות מבהילה, אך אין כל סיבה לדאגה, הן יעברו באותו תהליך החלמה כמו עקיצה אחת. 

תגובות חמורות יותר עשויות לכלול: אזור גדול של נפיחות ואדמומיות, מעט חום, אורטיקריה ובלוטות לימפה נפוחות. תגובות אלה נפוצות יותר אצל הסובלים מהפרעות במערכת החיסונית וכן בקרב ילדים.

הסיבה לכך היא מכיוון שרוב המבוגרים חוו עקיצות יתוש לאורך חייהם ולכן נהיו פחות רגישים         ( desensitized.) זאת הסיבה שמי שלא נחשף ליתושים המקומיים כגון עולים חדשים או תיירים מגיבים ביתר שאת לעקיצות. 

במקרים בהם העקיצה לא עוברת תוך שבועיים, חשוב לגשת לרופא לוודא שמדובר בעקיצה ולא במשהו אחר. (למאמר המלא על עקיצות יתוש)

עקיצות פשפשים

הבחנה בין עקיצות פשפש המיטה לבין עקיצות חרקים אחרות או פריחה עלולה להיות מבלבלת. באופן כללי, אזורי עקיצות פשפש לרוב מתבטאות ב: 

 1. אדמומיות, לעתים קרובות עם כתם אדום כהה יותר באמצע
 2. גרוד
 3. מופיעים בצורת קו גס או בקבוצה/אשכול
 4. לרוב העקיצות מופיעות על הפנים, הצוואר, הזרועות והידיים
 5. לרוב תגובת העור לעקיצות פשפש היא קלה וכוללת אדמומיות וגרד. באופן נדיר יכולה להיות תגובה אלרגית חמורה יותר הכוללת גירוד חמור, שלפוחיות או אורטיקריה.

(מעוניינים לקרוא עוד? לינק למאמר המלא)

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • פיגמנטציה

  פיגמנטציה היא בעצם שם נרדף לצבע העור. ישנן סיבות רבות לעודף פיגמנטציה או לחוסר פיגמנטציה. בין הגורמים יכולים להיות שינויים הורמונליים, שמש, מחלה אוטואימונית, פטרייה ועוד.

  איך ניתן למנוע ולטפל בפיגמנטציה? הכל המאמר המלא. 

  המשך…
 • כווית שמש

  הקשר עם השמש הוא אמביבילנטי, מצד אחד השמש פותחת את הלב וגורמת לתענוג, רוגע ואפילו מרפא, מצד שני חשיפה לקרני השמש עלולה להוות סכנה של ממש. מה עושים?

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il