fbpx

עקיצות עכביש

עקיצות עכבישים ועקיצות חרקים בכלל. האם הן מסוכנות? מה יכול לגרום לחיית בר לעקוץ? איך לטפל ומתי לגשת לייעוץ רפואי. הכל על עקיצות עכבישים והטיפול הנכון בעקיצות. 

הקיץ מגיע ויוצאים לטייל! חלק בלתי נפרד מהטבע הוא חיות הבר. בין אם נמצאים במים, בשביל הררי או בחצר הבית, לחיות הבר יש דרכים להגן על עצמן ועל שטחן. תחושה מאוימת מצידן יכולה להסתיים בעקיצה או נשיכה. 

לא רק עכבישים עוקצים, ישנם חרקים רבים אחרים כמו: דבורים, נמלים, פרעושים, זבובים, יתושים, צרעות וארכנידים, העשויים לנשוך או לעקוץ אם מתקרבים אליהם. 

המגע הראשוני של נשיכה עלול להיות כואב. לעיתים יכולה לבוא בעקבות העקיצה תגובה אלרגית לארס המוכנס לעור דרך הפה או העוקץ של החרק.

רוב העקיצות מעוררות אי נוחות קלה, אך אינן מהוות סכנה. מקרים בהם עלולה עקיצה להיות מסוכנת, הם: במצב של אלרגיה קשה לארס החרקים, או עקיצה מזן מסוכן.

כשיוצאים לטבע חשוב להיות ערוכים. כל מקום ואזור מתאפיין בהימצאות חיות בר שונות. חשוב להכיר וללמוד לזהות את "העוקצים" שיש להישמר מהם בכל מקום.  גם העונה בשנה משמעותית ומשפיעה, לדוגמא, יתושים, דבורים צורבות וצרעות נוטים לצאת במלוא העוצמה במהלך הקיץ. מומלץ לשאת ציוד עזרה ראשונה ולהיות בקשר עם רופא במקרה הצורך.

כיצד לזהות עקיצת עכביש?

מאלפי סוגי העכבישים רובם אינם מסוכנים. אצל רוב העכבישים, הניבים קטנים או חלשים מדי מכדי לנקב את עור האדם ולעקוץ אותו.

עקיצות עכביש בדרך כלל אינן מזיקות, ובאופן מפתיע עקיצות רבות המיוחסות לעכבישים מתבררות כי נגרמו על ידי חרקים אחרים. לפעמים גם זיהומים בעור מאובחנים באופן מוטעה כעקיצות עכביש. הימצאות נגעים מרובים או נגעים באזורים שונים בגוף מעידים בדרך כלל כי לא מדובר בעקיצת עכביש.

הדרך הפשוטה לזהות עקיצת עכביש היא כאשר רואים את העקיצה מתרחשת. במקרים רבים, העקיצה בעור נראית לעין מבלי שהבחנו שהעקיצה התרחשה. עקיצות עכביש יכולות לגרום לאדמומיות, כאבים ונפיחות, או יכולות לעבור בלי להבחין בהם כלל. בדרך כלל התגובה מהעקיצה עוברת תוך שבוע.

מהם הסימפטומים מעקיצות עכביש ואיך עקיצה נראית?

במקרים של עקיצות לא ארסיות וללא תגובה אלרגית סימפטומים יכולים לכלול: נְפִיחוּת, אדמומיות, כאב ונזק לעור.

לפעמים עקיצות חרקים נראות עם שטף דם. זו אינה סיבה לדאגה בהיעדר סימפטומים אחרים. בנוסף, לפעמים מופיעות עקיצות רבות בבת אחת.

במקרים של עקיצות מעכבישים מסוכנים או במקרים בהם מתפתחת תגובה אלרגית, התסמינים חמורים יותר. התסמינים עלולים להיות: גירוד או פריחה, כאב סביב אזור העקיצה, כאבי שרירים או התכווצויות, שלפוחית בצבע אדום או סגול, הזעה, קשיי נשימה, כְּאֵב רֹאשׁ, בחילה והקאה, חום, צְמַרמוֹרֶת, חרדה או אי שקט, בלוטות לימפה נפוחות ולחץ דם גבוה. 

לעקיצות עכביש לרוב לוקח יותר זמן להחלים מאשר עקיצות חרקים אחרות, והן עשויות להשפיע על רקמות העור. חשוב לשמור על ניקיון העור על ידי שטיפה במים וסבון כדי להפחית את הסיכון לזיהום.

הטיפול בעקיצות עכביש

חשוב להבדיל בין תגובה רגילה לבין תגובה אלרגית. 

במקרים בהם עקיצת העכביש אינה ארסית ואין תגובה אלרגית לעקיצה, ניתן לטפל בעקיצות עכביש בבית. 

הטיפול במקרים קלים כולל את השלבים הבאים:

 1. משחת קורטיזון – טיפול יעיל ביותר להקלה על גירוד והתאוששות מהירה מעקיצה הוא משחת סטרואיד כדוגמת דרמובט. 
 2. קור מקומי – להניח קרח על העקיצה עד שהכאב עובר.
 3. אנטי היסטמין – כדי לעזור עם גירוד ולהפחית תגובה אלרגית.
 4. שמירת ניקיון האזור – שטיפה במים וסבון כדי למנוע זיהום.
 5. משחה אנטיביוטית – מריחת משחה אנטיביוטית על האזור אם קיים עור פתוח.

חשוב להתייעץ עם רופא ולפנות לטיפול רפואי אם התסמינים של עקיצת העכביש אינם משתפרים עם הזמן. 

במקרים של תגובה חמורה או עקיצה מזן מסוכן:

יש לפנות מייד לטיפול רפואי אם קיים חשד לנשיכה מזני העכבישים ארסיים: הששן החום והאלמנה השחורה . 

כמו כן, חשוב להתייעץ עם רופא במידה ומופיעים אחד התסמינים הבאים: נפיחות משמעותית באזור העקיצה או התפתחות מוגלה,  הופעה של חום, הקאות, כאבי בטן, כאבי שרירים, הזעה מוגזמת או הופעה של איזור שחור או כחול במרכז העקיצה, או אם התגובה המקומית ממשיכה להחמיר מעבר ל 24 שעות.

הטיפול בעקיצות כולל גם חיסון לטטנוס למי שאין חיסון עדכני.

זני העכבישים המסוכנים בישראל

הזנים הנפוצים ביותר בישראל מתוך העכבישים המסוכנים לאדם הם: הששן החום והאלמנה השחורה. עקיצה על ידי אלמנה שחורה היא נדירה ומסוכנת יותר מעקיצה על ידי ששן חום.

ששן חום (Loxoscales Rufescens) – הששן החום חי לרוב בתוך בתים. עקיצת הששן החום גורמת ברוב המקרים לתגובה מקומית. בחלק קטן מהמקרים אף יכול לגרום לנמק במרכז העקיצה שיכול להתקדם לכיב עמוק עם נזק רקמתי. הטיפול בעקיצה כזאת היא לפי מידת פגיעת העקיצה. לרוב הטיפול הוא מקומי אך כשיש מעורבות מערכתית יינתן טיפול תומך.

הששן החום:

אלמנה שחורה (Latrodectus tredecimguttatus) – האלמנה השחורה נמצאת לרוב מחוץ לבתים, באזורים יבשים ומבודדים. עקיצה של אלמנה שחורה עלולה לגרום לתגובה מערכתית קשה. תגובה כתוצאה מעקיצה יכולה לכלול כאבי שרירים שלעיתים יתפשטו ויגרמו לכאבי בטן, גב וחזה קשים.  במקרים קשים עלול להופיע גם דופק מואץ, עליה בלחץ הדם, הזעה, בחילות והקאות. נדרש לגשת לעזרה רפואית באופן מיידי.

האלמנה השחורה

לסיכום

ישנו מגוון גדול של עכבישים וחרקים העוקצים בני אדם, רובם אינם מסוכנים כלל ואף לא דורשים טיפול רפואי מיוחד. במקרים בהם ישנה תגובה אלרגית או שנעקצים מזן מסוכן נדרש לקבל סיוע רפואי בהקדם.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • מלזמה ופיגמנטציה בפנים

  הפיגמנטציה והכתמים המציקים והחומים על העור, מלזמה. ממה נוצרת מלזמה? מהו הטיפול היעיל ביותר ואיך למנוע היווצרות מלזמה בעתיד? הכל במאמר המלא. 

  המשך…
 • עקיצות

  עקיצות הם ללא ספק חלק בלתי נפרד מבילוי חוץ, סיכמנו עבורכם במאמר אחד תקציר של הסוגים הנפוצים ביותר של עקיצות יומיומיות, בכל אחד מהם תוכלו ללחוץ על הלינק ולקרוא מאמר רחב יותר על סוג העקיצה.

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il