fbpx

קשקשים בשיער?

קשקשים בשיער, גם לכם מפריע? אתם לא לבד. כ-50% מהאוכלוסייה תסבול באיזשהו שלב מקשקשים, המשמעות היא שאחד מתוך שני אנשים מוטרדים מהקשקשים! לשמחתנו ישנם פתרונות טובים שיכולים להפחית את הקשקשים ולמנוע את הגרד המציק.

מה הם קשקשים?
קשקשים הם ממשפחת הסבוריאה. בשפה המקצועית נקרא Seborrheic Dermatitis ובעברית קשקשת. הקשקשת היא בדרך כלל כרונית, חוזרת ונשנית ועלולה להופיע אצל תינוקות, נוער ומבוגרים. חומרת הסבוריאה עשויה להשתנות מקשקשת מינימלית של הקרקפת, מה שמכונה קשקשים, עד למעורבות נרחבת יותר. אנשים עם קשקשת הם בדרך כלל בריאים. הסיבה לדלקת עור סבוראית אינה ידועה.

אילו סוגים שונים של קשקשים (קשקשת) קיימים?


ישנם הבדלים בין הקשקשים אצל תינוקות לבין הקשקשים הטיפוסיים אצל נוער ומבוגרים.

קשקשים אצל נוער ומבוגרים:
סבוריאה עשויה להופיע לראשונה זמן קצר לאחר גיל ההתבגרות או מאוחר יותר בחיים. אצל רוב האנשים הסובלים מקשקשת היא תבוא לידי ביטוי בצורה הקלה והנפוצה ביותר, פתיתים לבנים שנראים מפוזרים על כל אזור הקרקפת, ללא אדמומיות. הקשקשים עשויים להיות ללא תסמינים או מלווים בגרד קל. כשיש כמות משמעותית של קשקשים תהיה נשורת על הבגדים, מה שלא כל כך נעים.
סוג נוסף, קצת חמור יותר , עם דלקת גלויה, מאופיין ברבדים עם אדמומיות, מתוחמים היטב, עם שכבת קשקשים צהבהבים המופצים על אזורים שנוטים להיות עשירים בבלוטות חלב (לנקד). אזורים אלה כוללים את הקרקפת, האוזן החיצונית, מרכז הפנים, מרכז הגוף ואזורים המתחככים זה בזה.

קשקשים של תינוקות:
infantile seborrhoeic dermatitis באנגלית מדוברת נקרא Cradle Cap כשמו כן הוא "כובע העריסה", גורם לשכבת קשקשים שומניים על קרקפת התינוק. המצב אינו כואב ואינו מגרד, אך זה יכול לגרום לקשקשים לבנים או צהובים עבים שקשה להסיר. קשקשת מסוג זה בדרך כלל עובר מעצמו בתוך שבועות או כמה חודשים ואין חובה לטפל. כמו כן, היא בדרך כלל אינה נטייה כרונית.
הקשקשת של התינוקות אינה נובעת מחוסר הגיינה.

האם ניתן למנוע קשקשים?


מכיוון שאיננו יודעים ממה נובעים הקשקשים לא ניתן למנוע אותם לגמרי, אך כמו רוב הדברים ברפואה – שלא מרפאים ומעלימים, ניתן לטפל בקשקשת ביעילות רבה.
הקשקשים נוטים להחמיר במצבים של לחץ ובמהלך חודשי החורף הקרים והיבשים. הם נוטים להשתפר במהלך חודשי הקיץ, ככל הנראה בעקבות החשיפה לשמש. הטיפולים הקיימים אינם מרפאים את הדרמטיטיס הסבוריאית, שהנטיה אליה היא כרונית אך על ידי התמדה וטיפול ניתן לשמר מצב טוב.

האם חפיפה יומיומית מייבשת את הקרקפת או מחמירה את המצב?
ממש לא, ההפך הוא הנכון, חפיפה יומיומית אינה מייבשת את הקרקפת. חפיפה יומיומית בשמפו המתאים, תסייע בטיפול ואף עשויה למנוע את ההחמרה של הקשקשים.

על מנת לטפל ולתחזק מצב אופטימלי לאורך השנים בטיפול נכון המפתח הוא השהייה הטיפול ותדירות טיפול גבוהה. מה זה אומר באופן מעשי? בחפיפה יומיומית יש להשאיר את השמפו על הקרקפת למשך דקות ולא שניות, וכן לחפוף באופן יומיומי כמו שהסברנו.

הטיפול בקשקשת וסבוריאה:

סבוריאה הוא מצב כרוני. מטרתו העיקרית של הטיפול היא לשפר את הסימנים הנראים לעין ולהפחית את הסימפטומים הנלווים, כגון אדמומיות וגרד.

 1. הטיפול במקרה הקלאסי של הקשקשים שנראים כמו פתיתים לבנים מפוזרים הוא שימוש יומיומי בשמפו המכיל אבץ פיריתיון (Zinc pyrithione)בריכוז של 1%. ברכיב זה יש תכונות אנטי בקטריאליות . למי שיש נטייה לקשקשים מומלץ להתמיד בשימוש יומיומי בשמפו המכיל את הרכיב כגון: Head & Shoulders ולהשאיר את השמפו בשיער למשך חמש דקות. על ידי כך ניתן יהיה למנוע התפרצות משמעותית של הקשקשים. יעילות השמפו המכיל אבץ פיריתיון היא בכל אזור שיש בו סבוריאה כולל פנים, זקן, ושאר אזורי הגוף,ולכן מומלץ "לחפוף" בשמפו כל אזור בגוף עם קשקשת.
  במקרים בהם יש קשקשת באזור העיניים מומלץ להשתמש בשמפו לתינוקות של ג'ונסון, שהוא שמפו עדין יותר וגם כן יעיל לסבוריאה.
 2. הטיפול במקרה החמור יותר, כאשר יש ממש שכבת קשקשים עבה על הקרקפת ואדמומיות באזורים מתוחמים. מאחר ומדובר בסוג סבוריאה דלקתי, הטיפול משלב סטרואידים מקומיים בצורת נוזל בשילוב עם שמפו ייעודי. מומלץ שהשמפו יכיל Selenium Sulfite בריכוז של 2.5%, בעל תכונות המפחיתות קילופים, אדמומיות, גירוד וגירוי. לטיפול זה נדרש מרשם רופא.
  גם במקרים של נטיה לסבוריאה החמורה יותר, שימוש יומיומי בשמפו המכיל Zinc pyrithione כגון מומלץ מאדHead &Shoulders. על מנת להפיק תועלת מירבית מהשמפו מומלץ להשאיר בשיער למשך חמש דקות כל יום כדי לסייע בתחזוקה ולמנוע החמרה של הקשקשת.
 3. הטיפול בקשקשת אצל תינוקות הוא מומלץ להשתמש בשמפו לתינוקות של ג'ונסון, שהוא שמפו עדין וגם יעיל לטיפול בסבוריאה וגם כאן מומלץ להשאיר על השיער למשך חמש דקות. אפשרות נוספת היא לחמם שמן תינוקות לטמפרטורה חמימה (בזהירות לא חם מידיי לעור העדין של התינוק) למרוח על הקרקפת. השמן ירכך את הקשקשת ואז ע"י סירוק במסרק עדין הקשקשת לאט לאט תרד, ניתן לחזור על פעולה זאת בהתאם לצורך.

לסיכום, לקשקשת יש תקופות של עליות וירידות וע"י התמדה ושימוש בשמפו מתאים לאורך זמן והתערבות תרופתית בהתאם לצורך ניתן לשמר מצב נוח.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • עקיצות פשפשים

  מהם בעצם פשפשים? איפה הם נמצאים? איך לטפל בעקיצות פשפשים? והכי חשוב, איך נפטרים מהם? הכל במאמר המלא.

  המשך…
 • קאלוס

  קאלוס או קורן ברגל. מרגיש ממש כמו אבן בנעל. איך אפשר להיפטר ממנו בטיפול רפואי פשוט בלי לרכוש תכשירים יקרים? כל פרטי הטיפול ועוד כמה טיפים למניעה במאמר המלא. 

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il