fbpx

סקביאס

סקביאס או גרדת. גירוד מטריד ביותר. כיצד נדבקים? כיצד מטפלים? הבשורה הטובה היא שישנו טיפול אפקטיבי להיפטר מגרדת.

מה היא גרדת (סקביאס)?

גרדת נקראת בשפה המקצועית סקביאס (Scabies).

גרדת היא נגיעות מגרדות בעור הנגרמות על ידי קרדית המכונה Scabiei Sarcoptes. זאת קרדית מיקרוסקופית, בגודל של כרבע מילימטר . קרדית היא חרק טפילי מיקרוסקופי שחי בסביבת המגורים של בני האדם. ללא טיפול הקרדית יכולה לחיות על העור במשך חודשים רבים. הם מתרבים על פני העור ואז מתחפרים בו ומטילים ביצים. 

ההערכה היא שישנם כ 100,000,000 מקרים של סקביאס בעולם בכל זמן נתון כך שהיא יחסית תופעה שכיחה. הסימנים והתסמינים עשויים להתפתח תוך מספר ימים מרגע החשיפה במקרה של מטופל שהיה לו גרדת בעבר. לעומת זאת למטופל שמעולם לא היה לו גרדת יכול לקחת עד שישה שבועות להופעת הסימנים והתסמינים. עדיין ניתן להפיץ גרדת גם כאשר עוד אין תסמינים.

ישנם שני סוגים עיקריים של סקביאס:

 1. סקביאס קלאסי – זהו הסוג הנפוץ יותר באופן משמעותי. המאפיין הקליני הבולט ביותר הוא גרד עז ופריחה אדומה בעור. הגרד עשוי להחמיר בלילה. מאפיין נוסף הוא שרואים פסי מחילה דקים ולא סדירים המורכבים משלפוחיות זעירות או בליטות על העור. נדיר שהגרדת תהיה ממוקמת באזור יחיד, בדרך כלל הסקביאס תתפרס על יותר מאזור אחד.

בין האזורים הנפוצים בהם מופיע הסקביאס הקלאסי אצל מתבגרים ומבוגרים הינם:

 1. האצבעות
 2. בית שחי
 3. מסביב למותן
 4. בחלק הפנימי של מפרק כף היד
 5. בחלק הפנימי של המרפק
 6. כפות הרגליים
 7. מסביב לפטמות
 8. סביב איבר המין הגברי
 9. על הברכיים
 10. ישבן וירכיים סמוכות

האזורים הנפוצים בהם מופיע סקביאס בילדים צעירים ותינוקות הינם:

 1. קרקפת
 2. כפות הידיים
 3. כפות הרגליים
 1. הסוג השני של גרדת הוא סקביאס בעל גלדים, הידוע בכינוי "סקביאס נורבגי" (Crusted Norwegian Scabies) סקביאס נורבגי עלול להופיע במדוכאי מערכת חיסונית. זהו סוג יחסית נדיר, יחד עם זאת הוא חמור יותר ועלול להיות מסוכן. בסקביאס נורבגי הגרוד לא בהכרח מופיע, אלא המאפיינים הקליניים הם: לרוב מתחיל  עם טלאים (PATCHES) אדומים שצורתם אינה מוגדרת ומתוחמת שתוך זמן קצר יפתחו קשקשת. האזורים הנפוצים ביותר הם הקרקפת, ידיים ורגליים אך יכול להתפשט על כל אזור בגוף. אם לא מטפלים, המחלה עשויה להתפשט במהירות לאזורים נרחבים מאד. הקשקשת עשויה להפוך ליבלות. ויכולים להיווצר סדקים ופגיעה במעטפת העור החיצונית. בסוג זה של גרדת חשוב לטפל.  

האם סקביאס (גרדת) מדבקת?

כן, היא מאד מדבקת ועלולה להתפשט במהירות. היא בעיקר מועברת על ידי מגע אך לעיתים גם על ידי מצעים או בגדים.

מאחר והסקביאס כל כך מדבקת תדיר שהיא מתפשטת בתוך המשפחה, בצבא, כיתת גן, פנימיה ובית אבות. כאשר מתגלה מטופל עם סקביאס לעיתים הרופא ימליץ על טיפול לכל המשפחה או למעגל רלוונטי אחר.

איך מאבחנים סקביאס? 

הדרך העיקרית לאבחנה היא בדיקה קלינית של רופא עור. ישנו גם אפשרות לגרד קצת מהסקביאס ולבדוק במיקרוסקופ .עם זאת, לא תמיד ניתן לזהות בקלות את הקרדית במיקרוסקופ לאור המספר הנמוך של הקרדית בקרב חולים עם הגרדת הקלאסית. 

במרבית המקרים האבחנה ברורה, אך ישנם מצבים שהגרדת יכולה להיראות דומה לבעיות עור אחרות המאופיינות גם הן בגירוד. כגון אטופיק דרמטיטיס ואקזמה.

הטיפול בסקביאס (גרדת)

 1. קרם לייקליר (שם מסחרי) – קרם המכיל פרמתרין בריכוז של 5%. הפרמתרין הורג את קרדית הגרדת ואת ביציהם. זהו הטיפול הנפוץ ביותר כדי להיפטר מהגרדת. ניתן להשתמש בקרם מגיל חודשיים ומעלה וכן בנשים בהריון.

אופן השימוש הוא מריחת הקרם על כל הגוף. בלילה לפני שהולכים לישון, לאחר מקלחת מורחים את הקרם על כל הגוף. חשוב להקפיד על מריחה ממש בכל אזורי הגוף כדי שהטיפול יצליח. זאת אומרת: ידיים, כפות ידיים, בין האצבעות, מתחת לציפורניים, צוואר, איברי המין החיצוניים, מפרקים, גב, ישבן,רגליים, בית שחי וכל אזור נוסף בגוף. משאירים את הקרם על הגוף בין 8-10 שעות. כעבור מינימום 8  שעות שוטפים את הקרם. למרות שבדרך כלל נפטרים מהסקביאס אחרי הטיפול הראשון מומלץ לבצע את הטיפול שוב כעבור שמונה ימים כדי לוודא שהם כבר אינם פעילים.

 1. קרם איברמקטין –  במרבית המקרים הלייקליר (אופציית הטיפול הראשונה) יפתור את הבעיה. במקרים בהם הלייקליר לא פתר את הבעיה מומלץ להשתמש בקרם IVERMECTIN ולבצע את אותן הוראות של המריחה היסודית כמו בקרם לייקליר. כלומר, למרוח את הקרם על כל הגוף אחרי מקלחת בלילה ולהשאיר למשך 8-10 שעות. בבוקר כעבור מינימום 8 שעות לשטוף. כעבור שמונה ימים מומלץ לבצע את הטיפול שוב. איברמקטין נמכר בארץ רק בהכנה רוקחית מיוחדת ולכן הטיפול יקר יותר.
 2. איברמקטין דרך הפה – במרבית מקרי הסקביאס הקלאסי הלייקליר או איברמקטין יהוו טיפול יעיל ולא יהיה צורך בטיפול נוסף. במקרים בהם שניהם לא טיפלו בבעיה, אפשרות טיפול נוסף הוא איברמקטין דרך הפה. במקרים של סקביאס נורבגי הטיפול המומלץ הוא איברמקטין דרך הפה.

למרות שקרמים ותרופות הורגות את הקרדיט מייד, הגירוד לא בהכרח ייפסק מיד והוא עלול להמשיך למשך כמה שבועות. 

עצות להקלה בגירוד מתמשך לאחר טיפול יעיל בסקביאס: לקריאה על טיפול זה בהרחבה

 1. משחת סטרואיד – ניתן לשימוש למשך כמה ימים.
 2. קרם לחות סמיך
 3. OWD (Open Wet Dress)  – מספיגים בד דק במים בטמפרטרת החדר, סוחטים כדי שיהיה רטוב אך לא נוטף ועוטפים את האזור המגרד במשך כרבע שעה.

מניעת סקביאס (גרדת)

איך מונעים את העברת הסקביאס? ואיך מונעים הדבקה נוספת?

מומלץ לכבס במים חמים וסבון את הבגדים ומצעים שהיו בשימוש בשלושה ימים קודם לגילוי הסקביאס. אם ישנם בדים שאין אפשרות לכבס מומלץ להכניס לשקית אטומה. הקרדית אינה יכולה להמשיך לחיות מחוץ לגוף האדם, כך שהם ימותו תוך יומיים-שלושה בתנאי מזג אוויר רגילים. במקום קר ולח הם יכולים לחיות כמה ימים נוספים.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • שפשפת

  שפשפת. השורף והאדום הזה בין הרגליים שמופיע בצבא, בספורטאים, בטיול, ולפעמים באופן די שגרתי. מה זה? ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל ולמנוע? הכל על שפשפת במאמר המלא. 

  המשך…
 • הרפס בשפתיים

  הרפס בשפתיים

  פצע מציק בשפתיים עם שלפוחיות או אולי עם גלד, מה זה הרפס בשפתיים וכיצד נדבקים? האם ניתן למנוע והאם אפשר להיפטר מזה? 

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il