fbpx

נגעי עור

נגעי עור או גידולי עור. רוב נגעי העור שפירים והם נפוצים מאוד. רוב האנושות נושאים על עורם איזשהם גידולים או נגעים כמו נקודות חן. ישנם מאות סוגים של גידולי עור וכל אחד שונה בהרכבו.

ככל שאדם מתבגר, העור משתנה ויכולים להופיע נגעי עור וכתמי עור.

מומבדיקה שגרתית אצל רופא עור היא על מנת לוודא שאכן הנגעים בעור שפירים ורק מוסיפים חן. 

נגעי עור שפירים

גידול עור שפיר הוא למעשה שינויים בתיפקוד העור הגורמים למסת תאים. לפעמים שינויים אלה באים לידי ביטוי כגידול על העור או כשינוי צבע או פיגמנטציה. חשוב לציין כי רוב הגידולים השפירים בעור אינם דורשים טיפול או התערבות. למרות זאת אם הם מהווים הפרעה פיזית או  אסתטית, רובם יכולים להיות מטופלים בקלות על ידי רופא עור.

בין גידולי העור הנפוצים ביותר: 

המנגיומה

המנגיומות הן גידולים שפירים המתפתחים מכלי הדם. המנגיומות של העור נראות לעיתים קרובות כמו כתמי לידה אדומים. 

2 סוגים של המנגיומות בעור הנפוצות ביותר הן המנגיומות דובדבן (אצל מבוגרים) והמנגיומות של תינוקות. 

המנגיומת דובדבן: 

המנגיומות הידועות גם  בשם אנגיומות דובדבן, הן גידולים נפוצים בעור שיכולים להתפתח ברוב אזורי הגוף. בדרך כלל המנגיומות דובדבן יופיעו אצל אנשים בני 30 ומעלה. אוסף כלי הדם הקטנים בתוך המנגיומת דובדבן מעניק להם מראה אדמדם.

סוג זה של גידול עור אינו מהווה סיבה לדאגה אלא אם כן הוא מדמם לעיתים קרובות או משתנה בגודל, בצורה ובצבע. 

המנגיומת דובדבן היא לרוב בצבע אדום בוהק, מעוגלת או בצורת אליפסה, וקטנה. ישנן אנגיומות דובדבן חלקות ואחידות בעור, ואילו אחרות נראות מעט מורמות. לרוב הן גדלות על פלג הגוף העליון, הזרועות, הרגליים והכתפיים.

דימום עלול להתרחש אם ההמנגיומה נשרטת, משתפשפת או נחתכת.

לקריאת מאמר המנגיומת דובדבן המורחב

המנגיומה בתינוקות:

המנגיומות אינפנטליות (תינוקות), הן גידולים לא סרטניים של כלי הדם. הם הגידולים הנפוצים ביותר אצל תינוקות. בדרך כלל צומחים לפרק זמן, מגיעים לשלב מנוחה ומתחילים לדעוך ולהיעלם.

הם לא גורמים לבעיות אצל רוב התינוקות. עם זאת, המנגיומות עלולות להיפתח ולדמם או להפוף לכיב, מה שעשוי להיות כואב בהתאם לגודל ולמיקום.

המנגיומות שכיחות יותר אצל בנות, פגים ותאומים. רוב ההמנגיומות בתינוקות עם הזמן יעלמו מעצמן.

לקריאת מאמר המנגיומת תינוקות 

ציסטה בעור

ציסטה היא כיס דמוי שק המכיל נוזל, אוויר או חומר אחר. ציסטות יכולות לצמוח כמעט בכל מקום מתחת לעור. ישנם סוגים רבים ושונים של ציסטות. רוב הציסטות שפירות ולא סרטניות.

בכדי לקבוע אם ציסטה זקוקה לטיפול ישנם מספר גורמים משפיעים הכוללים:

סוג הציסטה, מיקום הציסטה, כאב או אי נוחות כתוצאה מהציסטה והאם הציסטה מזוהמת. 

למאמר המלא על ציסטה בעור 

נקודות חן

כשמן – מוסיפות חן:) נקודות חן או שומות הן הסוג הנפוץ ביותר של גידול עור!  לרוב האנשים יש 10 עד 40 שומות. לעתים קרובות הם מופיעים ככתמים קטנים וחומים, הם נגרמים על ידי אשכולות של תאי פיגמנט. שומות מופיעות בדרך כלל בילדות ובגיל ההתבגרות. אך שינויים כמו היעלמות נקודות או שינוי מראה, יכולים להמשיך ולהתפתח לאורך שנים.

למרות שרוב השומות מוסיפות חן, מגיל 18 חשוב להיבדק אצל רופא עור באופן שנתי על מנת לוודא שהן עושות את תפקידן ולא טומנות איזשהו גידול ממאיר. 

לקריאת המאמר המלא על נקודות חן

סרח עור, פלולה או דבלול (Skin Tags)

סרחי עור (Acrochordon) הם גידולים שפירים הגדלים בשכבת הדרמיס (מתחת לשכבה החיצונית של העור). לרוב הם לא גורמים לכאב אלא אם כן משתפשפים . הם מחוברים לעור באמצעות דמוי גבעול קטן ודק שנקרא פדונקל (Peduncle). סרחי עור מורכבים מכלי דם וקולגן המוקפים בשכבת עור. דבלולי עור שכיחים בקרב גברים ונשים באותה מידה והם מופיעים בכ- 50 אחוז מהמבוגרים. הפלולות יכולות להופיע בכל מקום בגוף, אך הם נפוצים בעיקר במקומות שבהם העור מתקפל, כגון: בתי השחי, מִפשָׂעָה, ירכיים, עפעפיים, צוואר, ובאזור מתחת לשדיים.

סרחי עור נפוצים יותר בקרב הסובלים מסוכרת, השמנת יתר, חולי קרוהן, ובקרב נשים בשליש השני להריון. לא ברור בדיוק מה גורם לדבלולים, אך מכיוון שהם נפוצים בקפלי עור, ההשערה היא כי חיכוך עשוי להשפיע.

אין שום צורך רפואי לטפל בסרחי עור, אך ניתן להסירם כאשר הם נמצאים במיקום מפריע או כאשר הם מהווים הפרעה אסתטית. כאשר מחליטים להסירם, ההסרה תתבצע בהליך כירורגי פשוט אצל רופא עור. 

קרטוזות סבוראיות (Seborrheic Keratosis)

קרטוזות סבוראיות הם נגעי עור שפירים (לא סרטניים) נפוצים מאד בשכבת העור החיצונית, שכבת האפידרמיס.

נגעים אלו נוטים להתרבות עם הגיל.

קרטוזות סבוראיות הן לרוב חומות, שחורות או בצבע של שיזוף בהיר. הגידולים נראים כמו שעווה, מורמים מעט ועם קשקשים. הם נפוצים בעיקר על הראש, צוואר, חזה וגב.

קרטוזות סבוראיות אינן מזיקות ולא מדבקות. גידולים אלו לא זקוקים לטיפול אלא אם כן הם נמצאים במיקום מפריע או מהווים הפרעה אסתטית. הסרת הנגע תתבצע בהליך כירורגי פשוט. 

הערה חשובה: בכל מקרה של הסרת קרטוזה סבוראית ההמלצה הרפואית היא לשלוח את הדגימה לפתולוגיה. באופן נדיר, גם כאשר הרופא משוכנע באבחנה, ישנם הפתעות ומתברר שמה שהיה נראה כמו קרטוזה סבוראית הוא נגע סרטני. אילולא ההסרה של הנגע, הרופא או המטופל היו מבחינים בשינוי בנגע ופועלים בהתאם. לאחר ההסרה, אם הנגע לא נשלח לפתולוגיה ויתברר שהוא היה סרטני עלולים להיוותר תאים סרטניים בעור מבלי שיהיה ניתן להבחין. אדגיש שמדובר בתופעה נדירה אך לא כדאי לפספס ולו מקרה יחיד.

דרמטופיברומה

דרמטופיברומה הינו גידול עור קטן ושפיר היכול להתפתח בכל מקום בגוף אך לרוב מופיע ברגליים התחתונות, בזרועות העליונות או בגב העליון. גושים אלו נפוצים אצל מבוגרים ובאופן נדיר עלולים להופיע אצל ילדים. הם יכולים להיות בצבע ורוד, אפור, אדום או חום ועשויים לשנות את צבעם עם השנים. הם קשים ולעתים קרובות מרגישים כמו אבן מתחת לעור. 

הגורם להיווצרות דרמטופיברומות אינו ידוע. דרמטופיברומות בדרך כלל אינן מכאיבות, אך לעיתים גורמות לרגישות או גירוד. רוב האנשים מפתחים רק דרמטופיברומה אחת, אך ישנם המפתחים יותר. נדיר שנגע כזה גדל מעבר לסנטימטר ורבע. 

אין צורך רפואי לטפל בדרמטופיברומה אלא אם כן הוא מהווה הפרעה מבחינת המיקום או הפרעה אסתטית. כאשר מחליטים להסיר, ההסרה תתבצע בהליך כירורגי פשוט אצל רופא עור או כירורג.

נגעי עור ממאירים 

מכיוון שברוב המקרים סרטן עור מתפתח במקום בו ניתן לראות, יש סיכוי טוב לאבחן ולטפל מוקדם. לכן, בדיקה שנתית קבועה אצל רופא העור היא בעלת חשיבות עליונה. 

סרטן העור – כולל מלנומה, קרצינומה של תאי הבסיס וקרצינומה של תאי קשקש – מתחיל לרוב כשינויים בעור. השינויים אותם אנו מחפשים הם שינויים בגודל, בצורה או בצבע של נקודה קיימת, והיא המפתח למציאה ולטיפול מוקדם בסרטן העור.

ישנם גם נגעים טרום סרטניים (אקטיניק קרטוזיס Actinic Keratosis) שאינם סרטן אך ללא טיפול עלולים להפוך לסרטן. 

האם יש דרך למנוע סרטן עור?

חשיפה חכמה לשמש היא גורם משמעותי במניעת סרטן העור. חשיפה חכמה הכוונה להימנע משהות בשמש בשעות שבין 10.00- 16.00, ואם בכל זאת נחשפים מומלץ ללבוש ביגוד מלא, כובע רחב ושוליים וקרם הגנה.

 לקריאת המאמר המלא על הגורמים לסרטן העור, כיצד לטפל וכיצד למנוע

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

כווית קור

כוויות קור (Chilblains) הן בליטות כואבות בעור, בצבע אדום או סגול. הכוויות מופיעות לרוב בחורף בעקבות חשיפה חוזרת של העור לקור. הקשר לתסמונת ריינו, אפשרויות

קרא עוד »

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il