fbpx

ליכן פלנוס

ליכן פלנוס הנקרא בעברית ילפת שטוחה היא פריחת עור הנגרמת על ידי המערכת החיסונית. ליכן פלנוס עלולה להשפיע על העור, אך גם על אזורים נוספים כמו חלל הפה, איברי המין, קרקפת וציפורניים. איך ניתן לטפל ותוך כמה זמן זה יעבור? הכל במאמר המלא. 

מהו ליכן פלנוס?

ליכן פלנוס (Lichen planus) או ילפת שטוחה בעברית היא פריחה בעור הנגרמת על ידי המערכת החיסונית. ליכן פלנוס היא הפרעה הנגרמת מסיבה לא ידועה, ופוגעת לרוב במבוגרים בגילאי 30-60. הסוג הנפוץ ביותר של ליכן פלנוס משפיע על העור. הפריחה מופיעה על העור, ומתפשטת במהלך מספר שבועות. ליכן פלנוס בדרך כלל עוברת תוך חודשים עד שנים. במאמר זה נתמקד בליכן פלנוס בעור, אך ישנם אזורים נוספים בגוף עליהם ליכן פלנוס עלולה להשפיע: חלל הפה, איברי המין, קרקפת, ציפורניים וריריות.

ליכן פלנוס נגרם ככל הנראה בגלל נטייה גנטית אך כמו שאר המחלות האוטואימוניות (לדוגמה פסוריאזיס, אלופציה וכו') יתכנו כמה גורמים אפשריים שעלולים להוות טריגר כמו למשל: לחץ נפשי, זיהום ויראלי, או אלרגיה. אמנם פריחת ליכן פלנוס עלולה לגרום לאי נוחות, אך היא אינה מדבקת וברוב המקרים היא לא מהווה בעיה רצינית. 

ברוב המקרים ליכן פלנוס עוברת תוך שנה עד שנתיים, אך במקרים מסוימים ליכן פלנוס בעור עלולה להיות כרונית. 

עם זאת, יש כמה וריאציות נדירות של המחלה שעשויות להיות חמורות וכואבות. ברוב המקרים הטיפול הוא  בתרופות מקומיות אך במקרים נדירים בשעת הצורך ניתן לטפל בתרופות דרך הפה.

תסמינים של ליכן פלנוס

ליכן פלנוס יכולה להיות בכל מיני וריאציות, אך התסמינים השכיחים ביותר של ליכן פלנוס על העור כוללים:

 1. נגעים או בליטות בצבע סגלגל, שטוחות מלמעלה על העור או איברי המין
 2. נגעים המתפתחים ומתפשטים על פני הגוף במשך מספר שבועות או מספר חודשים
 3. גירוד במקום הפריחה
 4. שלפוחיות, שנפתחות ומגלידות
 5. קווים לבנים דקים מעל הפריחה

פריחת ליכן פלנוס באזורים אחרים (לא על העור) באים לידי ביטוי:

 1. נגעים לבנים בפה, שעלולים להיות כואבים או לגרום לתחושת צריבה. עשויים להתרחש על הלשון ובחלק הפנימי של הלחיים.
 2. ליכן פלנוס בקרקפת – אדמומיות, גירוי ובליטות זעירות עלולות להיווצר בקרקפת. במקרים מסוימים, השיער עשוי להתחיל להתדלדל וייתכנו אזורים של נשירת שיער
 3. ליכן פלנוס בציפורניים – עשוי להופיע על כמה, או על כל הציפורניים. תסמינים על הציפורניים עלולים לכלול ציפורניים דקות, מחושפשות או אובדן ציפורניים אך מצב זה נדיר. 

מהם הגורמים לליכן פלנוס ומהם גורמי הסיכון?

ליכן פלנוס מתפתחת כאשר המערכת החיסונית תוקפת את העור או את תאי הקרום הרירי באופן שגוי. 

ליכן פלנוס עלולה להופיע בכל גיל, אך ישנם גורמי סיכון מסוימים המעלים את הסבירות לפתח ליכן פלנוס. ליכן פלנוס בעור מופיעה אצל גברים ונשים באותה מידה, אך ליכן פלנוס בפה שכיחה פי שניים בקרב נשים. הגיל השכיח ביותר לפיתוח ליכן פלנוס הוא בין 30-60.

אבחון של ליכן פלנוס

במקרים רבים ניתן לבצע אבחנה של ליכן פלנוס עורי על בסיס ההיסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית. במידת הצורך במקרים בהם האבחנה אינה ודאית, מבצעים ביופסיית עור – לקיחת דגימה קטנה של תאי העור לצפייה במיקרוסקופ.

טיפול בליכן פלנוס

לעיתים קרובות ליכן פלנוס בעור עובר מעצמו תוך חודשים עד שנים. במקרים מסוימים מחלה זו יכולה להישנות או להיות כרונית.  מומלץ להיות במעקב אצל רופא עור.

ישנם תרופות וטיפולים העשויים לסייע בהקלה על הגרד, בהפחתת כאב ובקידום הריפוי:

 1. סטרואידים – הבחירה הראשונה לטיפול בליכן פלנוס היא לרוב קרם או משחת קורטיזון.

יש למרוח משחת סטרואיד (קורטיזון) לתקופה מוגבלת בהתאם להוראת רופא עור. לאחר הפסקה, ניתן יהיה לחזור להשתמש בהתאם לצורך.

שימוש בסטרואידים  מקומיים על העור לתקופות קצרות בהתאם להוראת רופא עור הוא בטיחותי ויעיל.

במקרים בהם הגירוד חמור טיפול בבד דק רטוב יכול להקל ולשפר את התסמינים. לחצו כאן ללינק לאופן הטיפול. 

 1. תרופות לדיכוי המערכת החיסונית – תסמינים חמורים יכולים לדרוש תרופות מרשם המדכאות או משנות את התגובה החיסונית של הגוף. שימוש באפשרות טיפול זו היא נדירה ודורשת לשקול בתשומת לב את הרווח מול ההפסד. 
 2. אנטיהיסטמינים – תרופת אנטיהיסטמין הנלקחת דרך הפה יכולה להקל על גרד ליכן פלנוס.
 3. טיפול באור (פוטותרפיה) – יכול לסייע בטיפול בליכן פלנוס בעור, אך טיפול זה יעיל רק בחלק מהמקרים. 

ספורט והמערכת החיסונית

ישנם מחקרים רבים המעידים כי ספורט משפר את התפקוד של המערכת החיסונית. ספורט גורם לשחרור אנדורפינים הידועים ביכולותיהם להוריד רמות לחץ. מכיוון שכמו בכל מחלה אוטואימונית, אחד הטריגרים להתפרצות ליכן פלנוס הוא לחץ, ספורט באופן קבוע, יכול לסייע בזירוז תהליך הריפוי. 

בנוסף, מכיון שכמו בכל מחלה אוטואימונית, האחראית עליה היא המערכת החיסונית,  ניתן לגרות את המערכת החיסונית לסלק את הליכן פלנוס על ידי חשיבה חיובית. חשיבה חיובית היא לדמיין את המחלה עוברת ואת השלווה והבריאות חוזרת. 

לסיכום

פריחת ליכן פלנוס עלולה להיות לא נעימה, אך לרוב תעבור תוך שנה עד שנתיים. גם במצבים כרוניים ישנן אפשרויות טיפול שיכולות להועיל עם ההתמודדות, ולהפחית את חומרת המצב. 

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • קרטוזיס פילאריס

  קרטוזיס פילאריס

  יש לכם נקודות אדומות ועור מחוספס בידיים או ברגליים? ייתכן שמדובר בקרטוזיס פילאריס. זה בעיקר דאגה אסתטית, לא מהווה דאגה רפואית. למה זה קורה? ואיך אפשר לטפל? הכל בכתבה המלאה.

  המשך…
 • סרטן העור

  סרטן העור. הסרטן השכיח ביותר בעולם, המכה אחד מכל חמישה אנשים עד גיל 70. החדשות הטובות הן כי 99 אחוזים מכל המקרים ניתנים לריפוי אם הם מאובחנים ומטופלים מספיק מוקדם. מהם סוגי סרטן העור? מה הטיפול ואיך אפשר למנוע את סרטן העור?

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il