fbpx

חומצה גליקולית

במה קליאופטרה בחרה להתרחץ לפני כ-3,500 שנה? מהי חומצה גליקולית ולמה היא מועילה?  וסימני הזיהוי לתכשיר יעיל עם חומצה גליקולית. הכל על חומצה גליקולית במאמר הבא. 

ההיסטוריה של החומצה הגליקולית

לפני כ-3,500 שנה, המצרים ובמיוחד המלכה קליאופטרה, התרחצו בחלב חמוץ כדי לשפר את המראה והמרקם של העור. כיום, אנו יודעים כי באופן טבעי חלב חמוץ מכיל חומצה לקטית, שהיא ממשפחת החומצות האלפא הידרוקסיות. מאז נחשפנו לסוגים שונים של חומצות אלפא הידרוקסיות ביניהם חומצה גליקולית.

מהי חומצה גליקולית (Glycolic Acid)?

חומצה גליקולית היא אחת מהחומצות האלפא הידרוקסיות (Alpha Hydroxy Acid) ומקורה בקנה סוכר. ישנם סוגים רבים של חומצות אלפא הידרוקסיות כגון: חומצה לקטית, חומצה מאלית, חומצה טרטרית, חומצת לימון וחומצה גליקולית. חומצה גליקולית היא המולקולה הקטנה ביותר מבין החומצות האלפא-הידרוקסיות. בזכות מולקולות זעירות אלו, חומצה גליקולית יכולה לחדור בקלות יותר לעור, מה שמאפשר לחומצה גליקולית לפעול בצורה יעילה יותר מאשר חומצות אלפא הידרוקסיות אחרות. זוהי אחת מהחומצות האלפא-הידרוקסיות הידועות והנפוצות ביותר בתעשיית טיפוח העור. 

מהן יתרונותיה של חומצה גליקולית?

החומצה הגליקולית מעודדת קילוף עדין של שכבת העור החיצונית. שימוש בתכשירים יומיומיים יוביל לשיפור ניכר בעור לאורך זמן.

לתאי העור מחזוריות קבועה, המחזוריות היא נשירה מתמדת של תאי עור מתים והחלפתם בתאים חדשים. השימוש בחומצה גליקולית מאיץ את התחלפות התאים. בנוסף, ככל שמתבגרים, ייצור הקולגן מואט באופן טבעי, וחשיפה מוגזמת לשמש אף מגבירה את התהליך. שימוש בחומצה גליקולית באופן קבוע מסייע במניעת פירוק הקולגן.

שימוש יומיומי בתכשירי חומצה גליקולית לאורך זמן יוצר אפקט מצטבר ומאט את קצב הזדקנות העור.

יתרונותיה הבולטים הם:

 1. עידוד קילוף עדין של שכבת העור החיצונית
 2. עידוד ייצור קולגן –  קולגן הוא החלבון המעניק לעור את מוצקותו וגמישותו.
 3. שיפור מרקם העור
 4. הבהרת העור
 5. הפחתת היפרפיגמנטציה
 6. טיפול באקנה
 7. הגברת הלחות בעור
 8. התמודדות עם נזקי השמש – חומצה גליקולית עוזרת בהפחתת היפרפיגמנטציה הנגרמת מהשמש. 

איך לבחור תכשיר עם חומצה גליקולית?

בזכות היתרונות הרבים שיש לחומצה הגליקולית, רכיב זה הוא פופולרי כחלק משגרת טיפוח לעור. חומצה גליקולית נמצאת בתכשירים רבים, אך לא כל התכשירים עוצמתיים ופעילים באופן שווה. ישנם כמה דגשים שמומלץ לשים לב אליהם כאשר בוחרים חומצה גליקולית. 

 1. איכות – כמו בכל תכשירי העור מאחר ומדובר על עור הפנים חשוב להקפיד על מוצרים איכותיים. חשוב שהתרכובת תהיה מבוססת מחקר ועם חומרי גלם איכותיים. 
 2. סינרגיה – שילובים נכונים של המרכיבים השונים עם החומצה הגליקולית. סינרגיה הוא שיתוף פעולה אפקטיבי בין מרכיבים שונים. השילוב בין המרכיבים השונים מגביר את האפקטיביות ויוצר תוצאה טובה יותר מאשר כל מרכיב בפני עצמו. כמו במוזיקה כל כלי נגינה בפני עצמו יכול ליצור מוזיקה. אך שילוב בין כלים יוצר תזמורת ייחודית. 
 1. ריכוז החומר הפעיל – ישנם תכשירים המכילים חומצה גליקולית בריכוז נמוך מכדי לשפר את העור באופן משמעותי. נדרש ריכוז משמעותי כגון 10% בשימוש יומיומי על מנת להשיג תוצאות מקסימליות.
 2. רמת PH – נדרש דיוק ברמת החומציות על מנת להשיג איזון נכון בין יעילות מקסימלית ומינימום גירוי.

פילינג חומצה גליקולית

חומצה גליקולית משמשת גם בטיפולי פילינג כימי לטיפול חזק יותר. טווח האפשרויות נע בין  30% 

ל 70%, בהתאם לסוג העור ולסיבולת העור. מדובר בתהליך הדרגתי הן מבחינת הריכוז והן מבחינת כמות הזמן שהפילינג נמצא על העור על מנת למנוע כוויה.

טיפולי הפילינג מותירים עור רגיש יותר ולכן יש לנהוג בזהירות מהשמש בימים שאחרי הפילינג. כמו כן, ישנם תכשירים העלולים להגביר את הגירוי מהפילינג כגון רטינואידים, יש להיוועץ ברופא עור  לפני שילוב תכשירים נוספים עם טיפולי פילינג. 

חומצה גליקולית בהריון

החומצה הגליקולית יכולה לסייע בהתמודדות עם שינויי העור במהלך ההריון:

 1. אקנה בהריון – מחקרים מראים שהשילוב בין חומצה גליקולית וחומצה סליצילית הוא אפקטיבי לטיפול בפצעי אקנה, ניקוי יסודי של העור, ושחרור נקבוביות סתומות. 
 2. פיגמנטציה וכתמי שמש – חומצה גליקולית ידועה בסגולותיה להשגת גוון אחיד יותר לעור ושיפור פיגמנטציה. 
 3. יובש – חומצה גליקולית מועילה להוספת לחות לעור.

חומצה גליקולית וחומצה סליצילית על העור בתכשיר חיצוני הן בטיחותיות בהריון.

לסיכום

לחומצה גליקולית יש היסטוריה ארוכת שנים בתחום טיפוח העור, זהו מרכיב אפקטיבי לשיפור מרקם וצבע העור. לא כל התכשירים דומים ולכן מומלץ לצרוך מוצרים איכותיים עם רמת ריכוז נכונה של החומצה הגליקולית בשילוב נכון של רמת PH.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • כווית שמש

  הקשר עם השמש הוא אמביבילנטי, מצד אחד השמש פותחת את הלב וגורמת לתענוג, רוגע ואפילו מרפא, מצד שני חשיפה לקרני השמש עלולה להוות סכנה של ממש. מה עושים?

  המשך…
 • המנגיומה בתינוקות

  הבהילה אתכם נקודה אדומה על התינוק המתוק? אולי לא אסתטי, אבל לגמרי שפיר. מה זאת המנגיומה? מה מיוחד בתופעה זו אצל תינוקות ומהן אפשרויות הטיפול?

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il