אנטי אוקסידנטים

אנטיאוקסידנטים הם נוגדי חמצון. מה הקשר בין נוגדי חמצון לבין הזדקנות העור? אילו נוגדי חמצון קיימים ומה יתרונותיהם? ומה חשוב לבדוק בבחירת מוצר?

מה הם אנטיאוקסידנטים?

הביטוי אנטיאוקסידנטים נשמע מוכר? בטח מתכשירים, תוספי תזונה ומאמרי בריאות. 

פירוש הביטוי אנטי אוקסידנטים הוא נוגדי חימצון.

מה הם חומרים נוגדי חמצון? נוגדי חמצון הם ויטמינים וחומרים מזינים, המסייעים בהגנה על התאים מפני ההשפעות המזיקות של רדיקלים חופשיים. לגורמים סביבתיים כגון: נזקי השמש, עישון, זיהום אוויר וחשיפה לחומרים כימיים יש השפעה על הימצאות הרדיקלים החופשיים.

רדיקלים חופשיים הם אטומים שבהם יש אלקטרונים לא מזווגים. כאשר נוגדי חמצון נתקלים ברדיקלים חופשיים, שיש להם אלקטרונים לא מזווגים, נוגדי החמצון נקשרים אליהם.  זאת כדי לסייע להם להתאזן שוב, לפני שהם פוגעים בתאים הבריאים.  שילוב של תכשירי עור המכילים נוגדי חימצון בשגרה היומיומית מסייעת בצמצום פגיעתם של הרדיקלים החופשיים. על ידי כך, מואט תהליך הזדקנות העור, והעור מקבל גוון אחיד יותר, מופחת קמטים ומראה קורן.

עזרה בחיפוש קרם לחות מתאים? למאמר כיצד לבחור קרם לחות.

מה הם יתרונותיהם של אנטי אוקסידנטים?

אנטיאוקסידנטים תורמים להגנה מפני נזקי הרדיקלים החופשיים, וחלקם אף מסייעים להוספת לחות לעור ובמניעת דלקתיות בעור. כלומר, לא רק שהעור יראה טוב יותר, הוא גם יהיה בריא יותר. היתרונות הבולטים הם: 

 1. הפחתת פיגמנטציה
 2. שיפור מרקם העור
 3. הפחתת קמטוטים
 4. השגת מראה עור אחיד יותר 
 5. הגנה לעור מפני השפעת הרדיקלים החופשיים

יתרונותיהם של נוגדי החימצון בתרומתם לעור הוכחו במחקרים רבים, והם מהווים מפתח בשגרת טיפוח יומיומית לעור.

מבצע!

אילו נוגדי חמצון קיימים ומה ההבדלים ביניהם?

ישנו מגוון גדול של חומרים נוגדי חמצון. תכשירים רבים משלבים בין כמה נוגדי חמצון על מנת להעצים את ההשפעה החיובית שלהם על העור. ישנו שוק רווי של תכשירים, כאשר אנחנו באים לבחור את התכשיר הנכון עבורנו יש לשים לב לכמה פרמטרים: חומרי הגלם שמהם מכינים את התכשירים. בנוסף לחומרי הגלם, יש חשיבות להרכב הכימי של התכשיר. כלומר, על מנת למקסם את ההשפעה של נוגדי חמצון חשוב להשתמש בהם בצורה נכונה בשילובים עם חומרים אחרים. כמו לדוגמא כאשר אופים לחם, במקרה שהשמרים נוגעים ישירות במלח, המלח יפגע בפעולת השמרים והבצק עשוי להיהרס, לעומת זאת, סוכר דווקא מגביר את פעולת השמרים. חשוב גם לשים לב לריכוזי החומר הפעיל. על מנת שנוגדי החמצון יפעלו, צריך שתהיה כמות משמעותית של החומר. 

 1. ויטמין C – שימוש יומיומי בויטמין C הוכח כתומך בתפקודי עור בריאים וכן ידוע כבעל תכונות הבהרה טבעיים. כתוצאה מכך העור נראה בהיר, מוצק וחלק יותר. ויטמין C אף ידוע בתכונותיו להגברת ייצור קולגן ומגן מפני השפעתם של הרדיקלים החופשיים. מחקרים קליניים של ויטמין C מראים שיפור באחידות גוון העור והשגת עור זורח. ויטמין C עלול לאבד מיעילותו מהר ולכן יש חשיבות גדולה לנוסחה יציבה השומרת על עוצמתה לאורך זמן.
 1. ויטמין E – ויטמין E פועל להגנה על העור מפני רדיקלים חופשיים וטריגרים דלקתיים המניעים את הידרדרות בריאות העור. פורמולות לטיפוח העור המכילות ויטמין E הראו תוצאות בסיוע בהגנה על העור מפני הנזקים הנגרמים כתוצאה מחשיפה לאור UV.
 1.  RESVERATROL –  רזברטרול הוא נוגד חמצון רב עוצמה שמקורו ביין אדום ופירות יער. הוא הוכח כמסייע בהגנה על העור מפני פגעים שמקורם בסביבה. שימוש מתמשך ברזברטרול יכול להפחית את מראה העור העמום ולתמוך במראה קורן. 
 1. תה ירוק – פוליפנולים של תה ירוק, פוליפנולים מטוהרים עד 80% ומעלה, מספקים קו הגנה נוסף מפני פגיעה ברדיקלים חופשיים ופגעי עור סביבתיים. בנוסף להגנה, הפוליפנולים הוכחו בתכונותיהם המרגיעות לעור ועל ידי כך  מפחיתות אדמומיות או גירויים נראים לעין.
 1. ויטמין A – ויטמין A הנקרא גם רטינואיד. ויטמין A, רטינול ומשפחת הרטינואידים הם נוגדי חמצון חזקים בעלי יכולות לעורר ייצור קולגן ולהילחם בנזק לרדיקלים חופשיים. שימוש בויטמין A מאיץ את מחזור התאים. הוא נחקר רבות על השפעתו בסימני ההזדקנות הגלויים, ויש לו השפעות מיידיות וארוכות טווח. רטינואיד גם מטפל בהתפרצויות אקנה ומשפר את מרקם העור וכתמי הגיל.
 1. חומצה גליקולית – היא המולקולה הקטנה ביותר מבין החומצות האלפא הידרוקסיות, ולכן מאפשרת ספיגה מקסימלית בעור. החומצה הגליקולית מעודדת קילוף עדין של שכבת העור החיצונית ומבהירה ומאחדת פיגמנטציה. חומצה זו גם מעודדת ייצור של קולגן ואלסטין חדשים וכך מאטה את הזדקנות העור ומותירה את עור הפנים אחיד ורך. החומצה הגליקולית נמצאת בתכשירי אנטי אייג’ינג יומיים, כגון קרמים וסרומים, וכן בטיפולי פילינג המתבצעים מעת לעת בריכוזים גבוהים יותר.

לסיכום

סגולותיהם של האנטי אוקסידנטים הוכחו מחקרית כמגנים מפני השפעתם של הרדיקלים החופשיים ומשפרים את בריאות ונראות העור. שימוש יומיומי בתכשירים המכילים אנטי אוקסידנטים ישיג עור נעים, בריא ויפה יותר.

  מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

  נגישות
  לתחילת צ'אט
  היי, איך אפשר לעזור?