fbpx

פיגמנטציה

פיגמנטציה היא בעצם שם נרדף לצבע העור. ישנן סיבות רבות לעודף פיגמנטציה או לחוסר פיגמנטציה. בין הגורמים יכולים להיות שינויים הורמונליים, שמש, מחלה אוטואימונית, פטרייה ועוד.

איך ניתן למנוע ולטפל בפיגמנטציה? הכל המאמר המלא. 

קצת רקע, ממה מורכב העור? 

העור מורכב משלוש שכבות. השכבה החיצונית היא האפידרמיס, השכבה האמצעית היא הדרמיס, והשכבה העמוקה ביותר היא השכבה התת עורית. העור הוא האיבר הגדול ביותר – והוא מהווה בערך שביעית ממשקל הגוף. העור הוא המתרס שלנו מפני הסביבה. הוא מגן על העצמות, השרירים, האיברים ומפני קור, חיידקים, אור שמש, לחות, חומרים רעילים, פציעות ועוד. העור גם עוזר לווסת את חום הגוף.

האפידרמיס מכיל תאים הנקראים מלנוציטים, המאחסנים ומייצרים פיגמנט (צבע כהה) המכונה מלנין.  המלנוציטים מייצרים יותר מלנין בתגובה לקרינת אור, חום, קרינה אולטרה סגולה וגירוי הורמונלי, וכתוצאה מכך אזורים בעור נהיים כהים יותר.

אספנו עבורכם את סוגי הפיגמנטציה ושינויי הצבע בעור העיקריים המתרחשים מסיבות שונות:  

מלזמה או פיגמנטציה בפנים

המילה מלזמה פירושה הוא "כתם שחור". מלזמה מתבטאת בכתמים שטוחים בצבע חום בהיר או כהה על העור, הכתמים יכולים להיראות כמו נמשים או להיות גדולים יותר.  

הגורמים העיקריים למלזמה הם קרינת השמש, יחד עם הורמונים ונטייה גנטית. מלזמה יכולה להופיע אצל כל אחד, אך נפוצה יותר בקרב נשים ובקרב בעלי עור כהה. בשונה מנשים שבהן ההשפעה ההורמונלית הוא גורם משמעותי, אצל גברים היא זניחה. אזורים נפוצים שבהם יכול להופיע מלזמה הם הפנים והאמות. מלזמה מכונה לפעמים "מסכת הריון" מכיוון שהיא משפיעה לעיתים קרובות על נשים בזמן הריון או לאחר הלידה. מלזמה יכולה לעבור שינויים, להתכהות ולהתבהר עם הזמן. לעתים קרובות מחמירה בקיץ ומשתפרת בחורף.

מלזמה היא שפירה ונטולת סיכונים אך עשויה להוות הפרעה אסתטית. כאשר ישנם נגעי עור או כתמי עור חשוב לקבל אבחנת רופא שאכן מדובר במלזמה שאינה מזיקה כלל, לעומת נגעים אחרים שעלולים להיות סרטניים או טרום סרטניים ודורשים טיפול רפואי. ישנם טיפולים לטשטוש או העלמת המלזמה אך מטרתם היא אסתטית ואין צורך רפואי בכך. למאמר המלא

כתמי שמש

כתמי שמש (Solar Lentigines) הם כתמים שטוחים של פיגמנטציה מוגברת. שמות מוכרים לכתמי שמש הם כתמי גיל או כתמי כבד. השם כתמי כבד בא מתאוריית עבר שגויה שיש קשר בין הכבד לבין הכתמים, אך האמת היא שאין כל קשר. כתמי שמש נקראים כך מכיוון שהם נוצרים כתוצאה מחשיפה לשמש.  לרוב, הכתמים מופיעים בגווני חום, וצורתם עיגול או אליפסה. הכתמים יכולים להופיע בגדלים שונים ובכמות משתנה. בדרך כלל יופיעו כתמים באזורים החשופים לשמש, כמו הקרקפת, פנים, ידיים, זרועות, כתפיים, רגליים וגב. כתמי שמש מופיעים כתוצאה מהצטברות שנים של חשיפה לשמש ולכן שכיחים יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 50. כתמי שמש עשויים להשפיע על אנשים מכל סוגי העור, אך שכיחים יותר בקרב בעלי עור בהיר. 

כתמי שמש הם עדות לכך שהעור ספג חשיפה רבה לשמש. כתמי שמש אינם מסוכנים ולכן אין צורך לטפל, אך אם הם מהווים מטרד אסתטי, ניתן להבהיר או להסיר את הכתמים.

כמו בכל תופעת עור, חשוב להיבדק אצל רופא על מנת לוודא שאכן מדובר בכתם שמש ולא בנגע סרטני או טרום סרטני המצריך טיפול רפואי.

הדרך הטובה ביותר למנוע כתמי גיל היא להימנע מחשיפה לשמש.

כתמים לבנים על העור

ישנן כמה בעיות עור הבאות לידי ביטוי בהתבהרות העור. ביניהן:

היפומלנוזיס אידיופתי של גרוטה (Idiopathic Guttate Hypomelanosis) 

היפומלנוזיס אידיופתי של גרוטה היא הפרעה נפוצה, שפירה, המאופיינת בנקודות עגולות לבנות קטנות ומתוחמות היטב. הנקודות מופיעות על האזורים החשופים לשמש ברגליים ובזרועות. הנקודות נפוצות יותר אצל נשים ובדרך כלל לא מתלווים תסמינים נוספים. מצב עור זה אינו דורש טיפול. 

אקזמה על הפנים (Pityriasis Alba)

אקזמה על הפנים נפוצה יותר בקרב ילדים. אקזמה מתאפיינת בכתמים ורודים או אדומים על הפנים, שמתבהרים עם הזמן. האקזמה יכולה להשפיע על העור בין שבועות, חודשים ואפילו  שנים. אזורי האקזמה אינם מגיבים לשמש ואינם משתזפים ולכן בולטים יותר בחודשי הקיץ בהם העור הסובב הופך לשזוף. הגנה על העור מפני השמש תבליט פחות את אזורי האקזמה. לפעמים, ישנו בלבול בין אקזמה בפנים אצל ילדים לבין פטריות שמש בגלל ששתיהן אינן משתזפות, אך פטריות שמש הן נדירות ביותר על הפנים כך שכמעט בכל המקרים מדבר באקזמה. 

פטריית שמש

שמה המקצועי של פטריית שמש הוא Tinea versicolor. פטריית שמש היא זיהום פטרייתי נפוץ בעור (ממשפחת  Malassezia). הימצאות הפטרייה מפריעה לפיגמנטציה הרגילה של העור. כתוצאה מכך, העור עם הפטרייה אינו מגיב לשמש ואינו משתזף. זאת הסיבה להיווצרות כתמים בצבע בהיר יותר או כהה יותר מהעור הסמוך. מקור השם פטריית שמש הוא השיזוף מהשמש בעור הבריא שמבליט את הפטרייה. פטריית שמש משפיעה על מרכז הגוף והכתפיים. פטריות שמש נפוצות בקרב בני נוער ובוגרים. חשיפה לשמש עשויה להבליט את הפטריה אך היא אינה הגורם. Tinea versicolor אינו כואב ואינו מדבק אך יכול להתפשט ולגרום לאי נעימות אסתטית ולכן מומלץ לטפל. קרמים, שמפו וכדורים אנטי פטרייתיים יכולים לעזור בטיפול בפטריה. גם לאחר טיפול מוצלח, צבע העור עשוי להישאר לא אחיד למשך מספר שבועות או חודשים. פטריות שמש יכולות להופיע שוב במיוחד במזג אוויר חם ולח. למאמר פטריית שמש

ויטליגו

ויטיליגו (Vitiligo) היא מחלה אוטואימונית הבאה לידי ביטוי בכתמים לבנים על העור. אוטואימוני הכוונה שהמערכת החיסונית באופן שגוי תוקפת את תאי העור. לרוב, האזורים המושפעים הולכים וגדלים עם הזמן. ויטליגו יכול להשפיע על העור בכל חלקי הגוף וכן על השיער ובתוך הפה.

ויטיליגו מתרחש כאשר תאים המייצרים מלנין מתים או מפסיקים לתפקד. השיער והעור מקבלים את צבעם מהמלנין. ויטיליגו עלול להשפיע על בעלי כל סוגי העור, אך בדרך כלל מורגש יותר בקרב אנשים עם עור כהה, מכיוון שהפער בין העור הרגיל לעור שאיבד צבע בולט יותר בעור כהה. המצב אינו מסוכן ואינו מדבק, אך יכול לגרום לאי נעימות גדולה. טיפול בויטיליגו עשוי להחזיר צבע לעור המושפע. אבל זה לא מונע המשך אובדן צבע עור או את הישנות התופעה. למאמר מלא

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

  • אקנה

    אקנה, פצעי בגרות וחצ'קונים אלה הם מילים נרדפות למה שבטח חוויתם באיזשהו שלב בחייכם. ממה נוצרים פצעי האקנה? מהן אפשרויות הטיפול? כיצד למנוע הצטלקות מהמצ'קונים? ושבירת מיתוסים.

    המשך…
  • נקודות חן

    נקודות חן. מוסיפות חן וקיימות ברוב האוכלוסייה, מהן? איך נדע שנקודת חן היא חשודה לסרטן עור? מתי צריך להיבדק? כיצד ניתן למנוע סרטן העור וגילוי מוקדם?

    המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il