fbpx

נקודות חן

נקודות חן. מוסיפות חן וקיימות ברוב האוכלוסייה, מהן? איך נדע שנקודת חן היא חשודה לסרטן עור? מתי צריך להיבדק? כיצד ניתן למנוע סרטן העור וגילוי מוקדם?

מהן נקודות חן? 

המונח הרפואי לנקודות חן או שומות הוא נבוס (NEVUS). שומות הן סוג נפוץ של גידול עור. לעתים קרובות הן מופיעות ככתמים קטנים בצבע חום כהה. נקודות חן נגרמות על ידי אשכולות של תאי צבע, פיגמנט, המתקבצים יחד. שומות מופיעות בדרך כלל בילדות ובגיל ההתבגרות. לרוב האנשים יש שומות, שחלקן עשויות להשתנות במראה או להתפוגג עם הזמן. במהלך החיים ממשיכים לפתח נגעי עור שפירים, זהו תהליך נורמלי. 

מרבית נגעי העור השפירים מאובחנים על ידי רופא העור על בסיס מראה קליני והיסטוריה של המטופל. אם אבחנת הנגע אינה ודאית, או אם נגע עבר שינויים במראה או בתסמינים כמו למשל, תחושה של כאב בנקודת החן או דימום ללא פציעה ידועה, במקרים אלה רופא העור ימליץ על ביופסיה. מטרת הביופסיה תהיה על מנת להשיג אבחנה מדויקת.

לפעמים גם נגעים שפירים עלולים להטריד, בגלל המיקום הלא נוח שלהם או שהם עשויים להוות הפרעה אסתטית. גם במקרים אלה של נגעים שפירים ניתן להסיר את השומה. כאשר שוקלים הסרה מפאת הפרעה אסתטית, יש לשים לב שישנם אנשים שיש להם נטייה להצטלקות ולכן צריך לשקול את הנושא האסתטי. הכריתה תתבצע על ידי רופא עור או פלסטיקאי, בהרדמה מקומית. מדובר בהליך מהיר וקל שבדרך כלל אורך מספר דקות בלבד. 

שומות יכולות להתפתח בכל מקום בגוף, כולל בקרקפת, בבית השחי, מתחת לציפורניים ובין האצבעות והבהונות. לרוב האנשים יש בין 10 ל-40 שומות. רבים מאלה מתפתחים עד גיל 50. שומות עשויות להשתנות במראה או להתפוגג עם הזמן. שינויים הורמונליים בגיל ההתבגרות וההריון עלולים לגרום לשומות להיות כהות וגדולות יותר. שינויים אלו קורים בעקבות התרחבות עור תקינה. שינויים אלה הם בדרך כלל סימטריים. כל שינוי א-סימטרי בגודל, בצורה או בצבע צריך להיבדק על ידי רופא העור.

רוב השומות אינן מזיקות. לעיתים נדירות הן הופכות לסרטניות. מעקב שנתי אחר נקודות חן וגידולי העור הוא שלב חשוב בזיהוי סרטן העור, במיוחד מלנומה, שהוא גידול סרטן ממאיר. זיהוי מוקדם הוא מציל חיים!

מתי צריך להיבדק לנקודות חן? 

 1. בדיקה שגרתית – ההמלצה היא בדיקה כללית של כל העור, החל מגיל 18 פעם בשנה. אלא אם מתעוררת שאלה במהלך התקופה. 
 2. בדיקת עור לילדים – לילדים, אין חובה להיבדק באופן שגרתי, אלא אם נקודת חן העלתה שאלה, לדוגמה נקודה שהשתנה.
 3.  שינוי או שאלה – אם נקודת חן גדלה, השתנתה או דיממה ללא סיבה ידועה, מומלץ להיבדק על ידי רופא עור. 

מה רופא העור מחפש בבדיקה שגרתית של נקודות חן ? 

רופא העור מחפש סרטן עור, נקודות חן או גידולי עור שאינם נראים רגילים, העלולים להתפתח לסרטן עור.  

רופא העור ישתמש בפרמטרים הבאים על מנת לקבוע אם מדובר בנגע חשוד: 

 1. גבולות לא חדים – רופא העור יבדוק אם לנגע יש גבולות חדים, נגע חשוד הינו נגע בעל גבולות לא ברורים.
 2. א-סימטריות – אם חצי אחד של הנקודה אינו דומה לחצי השני, זה יהווה סימן לנקודת חן שדורשת בירור או מעקב.
 3. התפתחות או שינוי – שומה שמשתנה בגודל, בצורה, בצבע או בגובה, במיוחד במקרים בהם חלק או כל השומה הופכת לשחורה, יהווה נגע חשוד. 
 4. צבע לא אחיד – גידולים ששינו את צבעם, בעלי צבעים רבים או בעלי צבע לא אחיד יהוו גידולים חשודים.
 5. גודל – גידול פתאומי של יותר מכ- 6 מילימטרים יהווה גידול חשוד.

טבען של שומות סרטניות (ממאירות) הוא שהן נוטות להשתנות. רופא העור יקבע אם גידול הוא חשוד, לפעמים מספיק שרק תנאי אחד או שניים יהיו קיימים על מנת לקבוע שהנגע הוא חשוד.

בנקודות חן רגילות, שאינן חשודות, לרוב נראה אחידות. אחידות הכוונה גבולות ברורים, סימטריות וצבע אחיד. 

מה הטיפול בנקודות חן?

רוב נקודות החן אינן דורשות טיפול, וכשמן – מוסיפות חן:). נדרש להסיר נקודת חן חשודה.

הסרת שומות

אם השומה נראית לא רגילה או חשודה, רופא עור או פלסטיקאי יבצעו הליך כירורגי כדי להסיר אותה. 

הסרת נקודת חן אורכת זמן קצר בלבד והיא נעשית בדרך כלל בהרדמה מקומית תוך דקות ספורות. 

נקודת חן או כל גידול עור שהוסר חייב להישלח לפתולוגיה תמיד, גם אם ההסרה הייתה בעקבות סיבה אסתטית. 

כיצד להגן על העור ולמנוע סרטן עור:

מומלץ לנקוט אמצעים להגנה על העור מפני השמש. קרינת השמש נקשרה לסיכון מוגבר למלנומה. חשוב גם לשמור מגיל צעיר, שכן החשיפה לשמש היא הצטברות של כל השנים. 

 1. הימנעות מחשיפה לשמש בשעות שיא – רצוי להימנע מפעילויות חוץ בשעות החמות של השמש, שהן 10.00-16.00 (המלצת האגודה למלחמה בסרטן).
 2. כאשר כן נחשפים לשמש בשעות החמות מומלץ למרוח מקדם הגנה רחב טווח של מינימום SPF 30. לאפקטיביות מקסימלית מרחו את קרם ההגנה כ- 30 דקות לפני היציאה החוצה. נדרש לחזור על פעולה זו בשהות ממושכת. 
 3. כיסוי/ביגוד – משקפי שמש עם הגנת UV, כובע רחב שוליים, שרוולים ארוכים ובגדי מגן המכסים שטחים נרחבים הם ההגנה הטובה ביותר מקרני השמש. 
 4. הימנעות ממנורות שיזוף ומיטות שיזוף – מנורות שיזוף ומיטות שיזוף פולטות קרני UV ויכולות להגביר את הסיכון לסרטן העור.

לסיכום

רוב רובן של נקודות החן אינן מהוות סכנה, אך נדרש לעשות בדיקה תקופתית אצל רופא עור על מנת לזהות שומות שעלולות להיות חשודות. מומלץ שכל אחד יהיה מודע לגופו וישים לב אם ישנם שינויים בנקודות החן ובעקבות שינויים אלו להתייעץ עם רופא העור.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

כווית קור

כוויות קור (Chilblains) הן בליטות כואבות בעור, בצבע אדום או סגול. הכוויות מופיעות לרוב בחורף בעקבות חשיפה חוזרת של העור לקור. הקשר לתסמונת ריינו, אפשרויות

קרא עוד »

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il