fbpx

נימי דם

נימי דם? המנגיומה? שטף דם או המטומה עורית? מהם התופעות האלה וכיצד נגרמים? האם זאת סיבה לדאגה ואיך לטפל? הכל במאמר המלא.

 

ישנם שלושה סוגים של כלי דם: עורקים, ורידים ונימים. לכל אחד מהם יש תפקיד ספציפי מאוד במחזור הדם. עורקים נושאים דם מחומצן מהלב. הם קשים מבחוץ אך מכילים שכבה פנימית חלקה של תאים מגנים המאפשרת לדם לזרום בקלות. נימים מחברים את העורקים לוורידים. העורקים מעבירים את הדם העשיר בחמצן לנימים, שם מתרחשת החלפה של חמצן ופחמן דו חמצני. לאחר מכן הנימים מעבירים את הדם העשיר בפסולת לוורידים לצורך העברה חזרה לריאות וללב.

לעיתים, מסיבות וטריגרים שונים עלולים כלי הדם לעבור שינוי או נזק, ביניהם, היתרבות כלי דם מיותרים בעור, התקבצות כלי דם יחד או שבירה או פציעה של כלי דם. 

אספנו עבורכם את הסוגים העיקריים של מצבי עור הקשורים בכלי דם. לרוב הם אינם מהווים בעיה רפואית, ורק מטרידים מבחינה אסתטית. במקרים בהם מצב עור כזה מתלווה בכאב, או מופיע באזורים רבים בגוף, יש להיוועץ ברופא. 

טלנגיאקטזיה

טלנגיאקטזיה – Telangiectasia באנגלית המכונה בדרך כלל "ורידי עכביש", הם כלי דם מורחבים או שבורים הממוקמים ליד פני העור או הריריות. במצב של טלנגיאקטזיה, ורידים מורחבים נראים כמו דפוס אדום של קווים אדומים דמויי חוטים פרוסים על העור. דפוסים אלה, נוצרים בהדרגה ולעתים קרובות באשכולות. הכינוי "ורידי עכביש" מגיע בגלל המראה הדק והרשת שלהם. אזורי טלנגיאקטזיה מלבינים באופן זמני בעת לחיצה.

הסיבה המדויקת להופעת טלנגיאקטזיה אינה ידועה. מספר סיבות עשויות לתרום להתפתחות טלנגיאקטזיות: גנטיות, סביבתיות או שילוב של שניהם. לעיתים, בנוסף למראה עלול להתלוות גם כאב וגירוד. טלנגיאקטזיה לעיתים קרובות קשורה באקנה רוזציאה. 

שיטות שונות לטיפול כוללות לייזר ומחט חשמלית (Electrodesiccation).

המנגיומה בעור מהי?

המנגיומה או אנגיומה מורכבת מכלי דם מיותרים בעור המתקבצים יחד. הסיבה להיווצרותם אינה ידועה.

ישנם כמה סוגים של אנגיומות: 

המנגיומת דובדבן Cherry Hemangioma

המנגיומות דובדבן נראות אדומות ומוגבהות. הן מכוסות בשכבת עור חיצונית רגילה, אפידרמיס.  הנטייה של המנגיומות היא להתרבות עם הזמן, והן נפוצות בעיקר אצל מבוגרים. אין צורך רפואי לטפל בהמנגיומות, אך אם הן מפריעות מבחינה אסתטית, ניתן לטפל. רוצים לדעת עוד? קראו עוד כאן על המאפיינים וטיפול בהמנגיומת דובדבן

המנגיומת עכביש

אנגיומת עכביש היא אוסף לא תקין של כלי דם ליד פני העור. הופעת המנגיומת עכביש שכיחה בקרב ילדים ונשים בהריון, אך יכולה להופיע אצל כל אחד. המנגיומות עכביש מקבלות את שמן מכיוון שהן דומות לעכביש אדום. הן לרוב יופיעו באזור הפנים. אנגיומות עכביש אצל ילדים לרוב נעלמות עד סוף גיל ההתבגרות, גם במקרה של נשים בהריון הן לרוב נעלמות תוך זמן לאחר הלידה.

אין שום צורך רפואי לטפל בהמנגיומות עכביש. במקרה של ילדים התופעה עלולה להפריע להורים יותר מאשר לילד, לרוב המנגיומת עכביש תעבור באופן ספונטני. במקרה של המנגיומות במבוגרים הן לא נוטות לחלוף מעצמן, כך שאם הן מהוות הפרעה אסתטית ניתן לטפל באמצעות מחט חשמלית או לייזר. 

המנגיומה בתינוקות Strawberry Hemangioma

המנגיומת תות בתינוקות הן כתמים אדומים על העור המתפתחים בכ 5% מהתינוקות בימים שאחרי הלידה. המנגיומה לרוב ממשיכה לגדול בחודשים הראשונים ובמרבית המקרים ההמנגיומה תעלם תוך כמה שנים. ישנו טווח גדול לגודל האפשרי של המנגיומה. למאמר המורחב כאן

מה ההבדל בין שטף דם להימטומה?

שטף דם או בשפה המקצועית אכימוזה (Ecchymoses) הוא שינוי צבע העור הנובע מדימום מתחת לעור. הפרעה זו נפוצה בקרב אוכלוסיה מבוגרת כתוצאה מאובדן קולגן בעור. השטף דם לרוב יופיע על האמות ובגב כפות הידיים, ומתאפיין בכתם כחול בעקבות דליפת דם מהורידים. הוא בדר"כ מתרחש בעקבות טראומה קלה שלא תמיד שמים לב אליה. השטף דם לרוב יעבור לבד, במידה ולא עובר או שנצפים שטפי דם נוספים באזורים נוספים בגוף יש להיוועץ ברופא. מנסיוני, לחות יכולה לסייע במניעת הופעת שטפי הדם מכיוון שעור לח הוא מוגן יותר ועור יבש הוא פגיע ושברירי יותר.

לעומת זאת, המטומה היא שטף דם בעקבות חבלה המתאפיין בשינוי צבע יחד עם נפיחות.

לסיכום

בשונה מאיברים אחרים בגוף, לרוב תופעות כלי דם בעור אינם מהווים מטרד רפואי אך ניתן לטפל בהם מסיבות אסתטיות.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

 

מאמרים נוספים

  • אקנה

    אקנה, פצעי בגרות וחצ'קונים אלה הם מילים נרדפות למה שבטח חוויתם באיזשהו שלב בחייכם. ממה נוצרים פצעי האקנה? מהן אפשרויות הטיפול? כיצד למנוע הצטלקות מהמצ'קונים? ושבירת מיתוסים.

    המשך…
  • חצבת

    חצבת. בטח שמעתם על חצבת מהחיסון, אבל אולי גם מהתפרצות שהתרחשה… למרות שלפעמים נדמה, חצבת לא לגמרי עברה מהעולם. מהי המחלה הזו ואיך מטפלים? הכל במאמר המלא.

    המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il