fbpx

המנגיומת דובדבן

האם המנגיומות דובדבן דורשות טיפול או שהן סה"כ "קישוט" אדמדם לעור? ובכן, הן אינם מסוכנות אך ניתנות לטיפול אם הן מהווה הפרעה אסתטית. המשותף להמנגיומה במבוגרים ובתינוקות הוא הצטברות כלי דם אך הם שונים לגמרי.

מה הוא המנגיומה?

המנגיומה הוא הצטברות של כלי דם במקום אחד. 

ישנם סוגים שונים של המנגיומות: 

 1. המנגיומת דובדבן, Cherry Hemangioma –  אלה הן נקודות אדומות על העור הן מתחילות לרוב סביב גיל 30 ונוטות להתרבות עם הזמן. 
 2. המנגיומת תות בתינוקות, Strawberry Hemangioma – כתמים אדומים על העור המתפתחים בכ 5% מהתינוקות בימים שאחרי הלידה. המנגיומה לרוב גדלה בחודשים הראשונים, יש טווח גדול מאד של גודל ההמנגיומה. במרבית המקרים היא תעלם תוך כמה שנים.

המאפיינים של סוגים אלה שונים ולכן גם הטיפול יהיה שונה. 

מה היא המנגיומת דובדבן?

המנגיומות דובדבן הידועות גם בשם קמפל דה מורגן (Campbell de Morgan spots) הן גידולי עור שכיחים בשכבת הדרמיס, שהיא השכבה מתחת לאפידרמיס. הן אדומות ומוגבהות ומכוסות בשכבת עור רגילה, האפידרמיס. המנגיומות מקבלות את השם דובדבן מכיוון שהן אדומות, ואומנם קטנות יותר מדובדבן אך נראות כנקודות אדומות מפוזרות בעור.

המנגיומות לרוב מתחילות להופיע סביב גיל 30 ומתרבות עם השנים. הן נפוצות בעיקר באזור מרכז הגוף והזרועות. אוסף כלי הדם הקטנים בתוך המנגיומה מעניק את המראה האדמדם.

סוג זה של צמיחת עור אינו מהווה סיבה לדאגה, הוא שפיר לחלוטין ובמרבית המקרים אינו דורש טיפול. במקרים בהם המנגיומות מהוות הפרעה אסתטית ניתן לטפל.

 במקרים בהם הנקודה מדממת לעיתים קרובות או משתנה בגודלה, בצורתה ובצבעה חשוב להראות לרופא עור לוודא שמדובר בהמנגיומה ולא בנגע סרטני. 

מה הם מאפיינים של המנגיומה דובדבן?

המנגיומות דובדבן הן לעיתים קרובות בצורת כיפה בצבע אדום. בדרך כלל בקוטר של מילמיטר עד ארבעה מילימטרים. המנגיומות אינן מלוות בכאב.

מהם הגורמים להמנגיומה?

עולם הרפואה אינו יודע להסביר את הגורם לתופעה, אך ככל הנראה, כמו ברוב הדברים ברפואה, זה עניין תורשתי. אין שום דרך ידועה למנוע הופעה של המנגיומות.

טיפול בהמנגיומה דובדבן 

מבחינה רפואית אין צורך לטפל בהמנגיומות, אך ישנם אנשים שמעוניינים להסיר בגלל הפרעה אסתטית. כדאי לקחת בחשבון שלאחר הטיפול סביר להניח שיופיעו המנגיומות חדשות עם הזמן. ישנם מטופלים שבאים לטיפול תקופתי לטיפול בהמנגיומות החדשות. 

אפשרויות הטיפול הם:

 1. מחט חשמלית, Electrodesiccation – זהו טיפול פשוט, מהיר ונפוץ להמנגיומות. טיפול זה מתאים להמנגיומות קטנות. מומלץ למרוח קרם מאלחש כדוגמת אמלה לפני הטיפול כדי לנטרל כאב. הרופא יצרוב במחט החשמלית את הנקודות הרלוונטיות. ברוב המקרים אין הצטלקות כתוצאה מהטיפול אך במקרים נדירים עלולה להופיע צלקת. במקרים של נטייה להצטלקות מומלץ לטפל במעט נקודות ובמקום לא בולט כדי לבחון הצטלקות. במידה ולאחר ההחלמה אין הצטלקות, ניתן להמשיך לנקודות נוספות.
 2. ביופסיית גילוח, Shave biopsy –  טיפול זה מתאים בנגעים גדולים יותר.  זהו תהליך כירורגי שטחי, פשוט וללא תפרים. הרופא יזריק חומר הרדמה לאזור כדי לנטרל כאב, לאחר מכן יבצע את ההסרה. במקרים אלה לאחר הסרת הנקודה קיימים עדיין נימי דם על העור. על ידי המחט החשמלית רופא העור יצרוב את יתר נימי הדם כדי שהנקודה לא תחזור.
 3. טיפולי לייזר – ניתן לטפל בלייזר אך טיפול זה פחות יעיל.

לסיכום

המנגיומות דובדבן הן "קישוט" אדמדם לעור ואינם מסוכנות כלל. במקרים בהם הם מהווים הפרעה אסתטית והמטופל מעוניין להסירם, ניתן לעשות זאת בצורה פשוטה יחסית. חשוב לציין שגם לאחר הטיפול, בעתיד עשויים להופיע המנגיומות נוספות. 

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • עקיצת דבורה

  זה יכול לקרות מהר. דקה אחת הילדים משחקים בשלווה בחוץ ביום אביב חם, ברגע הבא צעקה מגלה שאחד מהם נעקץ על ידי דבורה. כדי לעזור להקל על הפאניקה, חשוב לדעת מה לעשות ומה לא לעשות בטיפול בעקיצת דבורה.

  המשך…
 • אלופציה אראטה

  קרחות פתאומיות בזקן או בקרקפת? כנראה שמדובר באלופציה אראטה. אומנם לא מהווה דאגה רפואית אך מציק מבחינה אסתטית. מה אפשר לעשות ותוך כמה זמן יעבור?

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il