fbpx

חנקן נוזלי

גז קר נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלזיוס. איך קור כזה קשור לטיפול בעור שלנו? באילו מצבי עור הוא מטפל? הכל במאמר המלא.

מה הוא חנקן נוזלי?

חנקן נוזלי הוא גז נוזלי קר, עם טמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלזיוס. הוא משמש להקפאה והרס

של גידולים עוריים שטחיים כגון כתמי שמש ואקטיניק קרטוזיס. לעור יש טווח טמפרטורת שהוא מסוגל לסבול. כאשר גולשים מטווח זה, הן על ידי חום קיצוני והן על ידי קור קיצוני נגרמת תגובה של העור. על ידי שימוש בחנקן נוזלי העור הקיים נהרס לטובת עור שיתחדש.

מה הם השימושים בחנקן נוזלי?

ישנם שימושים רפואיים רבים בחנקן נוזלי, בייחוד כאשר מדובר ברפואת עור. בנוסף, ישנם שימושים מחוץ לעולם הרפואה כדוגמת בישול, שימור דוגמאות ביולוגיות, וכן לקירור מכשירים ועוד.

חנקן נוזלי באקטיניק קרטוזיס

אקטיניק קרטוזיס המכונה גם נגע טרום סרטני הוא כתם מחוספס וקשקשי על העור המתפתח משנים של חשיפה לשמש. האקטיניק קרטוזיס נפוץ באזורים חשופים לשמש כגון: פנים, אוזניים, אמות, קרקפת, צוואר וגב הידיים. 

הנגע צומח לאט ובדרך כלל מופיע לראשונה בקרב אנשים מעל גיל 40. ניתן להפחית את הסיכון למצב עור זה על ידי צמצום החשיפה לשמש והגנה על העור מפני קרני אולטרה סגול (UV). יש צורך רפואי לטפל באקטיניק קרטוזיס מכיוון שבחלק מהמקרים הוא הופך להיות סרטני. במקרים בהם האקטיניק קרטוזיס חוזר לאחר טיפול בחנקן נוזלי, רופא העור עשוי לשקול ביופסיה כדי לבדוק אם הנגע עמוק יותר.

חנקן נוזלי ביבלות ויראליות

 לעיתים קרובות רופאי עור נוטים להקפיא יבלות על ידי חנקן נוזלי, זה עובד בחלק מהמקרים, אך בחלק מהמקרים היבלות חוזרות. התהליך עצמו עלול להיות לא נעים. מאחר והיבלות הן ויראליות אני אישית מעדיף טכניקה פשוטה של קילוף עדין של היבלת, תהליך שאינו כואב ומגרה את המערכת החיסונית לרפא את היבלת. המערכת החיסונית שלנו באופן קבע היא זאת שמגנה עלינו מפני כלל הוירוסים אליהם אנו חשופים. (למאמר המלא ושיטת הטיפול ביבלות לחצו

חנקן נוזלי במולוסקום – גם במולוסקום לעיתים קרובות רופאי עור מטפלים על ידי חנקן נוזלי. מאחר ומדובר ביבלות ויראליות, גם כאן אני אישית דוגל בשיטה של לתת לגוף להילחם בוירוס לבד, זה רק עניין של זמן, זה יעבור וברוב רובם של המקרים ללא הצטלקות. תהליך הטיפול בחנקן נוזלי הוא לא נעים ולעיתים קרובות לא יפתור את הבעיה מכיוון שיצמחו נקודות חדשות שטרם נראו לעין בזמן הטיפול וכן בחלק מהמקרים תהיה הצטלקות. למאמר המלא על מולוסקום ואפשרות לטיפול נטול סיכונים

חנקן נוזלי בקלואיד – קילואיד היא צלקת מוגבהת מהעור. אחד מהטיפולים המקובלים בקילואיד הוא הזרקת קורטיזון. ישנם מצבים שבהם הקלואיד מאד קשה, דבר המקשה על הזרקת הקורטיזון, במצבים אלה ניתן לעשות כווית קור קצרה בעזרת חנקן נוזלי, דבר המרכך קצת את הקלואיד ועל ידי כך ניתן יהיה להזריק את הקורטיזון בצורה יעילה יותר. 

חנקן נוזלי בכתמי שמש

(Solar Lentigo, Liver spots)  שמות נרדפים לכתמי שמש הם כתמי גיל וכתמי כבד. כתמי שמש הם כתמים שטוחים של פיגמנטציה מוגברת, והם נקראים כך מכיוון שהם נוצרים כתוצאה מחשיפה לשמש. לרוב, הכתמים מופיעים בגווני חום ובצורת עיגול או אליפסה. הכתמים משתנים בגודל ובכמות. בדרך כלל יופיעו כתמים באזורים החשופים לשמש, כמו הפנים, קרקפת, כתפיים, גב, ידיים, זרועות, ורגליים. כתמי שמש מופיעים כתוצאה מהצטברות שנים של חשיפה לשמש ולכן שכיחים יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 50. כתמי שמש שכיחים יותר בקרב בעלי עור בהיר. החנקן הנוזלי מטפל בכתמי שמש על ידי שהוא הורס את תאי הפיגמנט, ותחתיו צומח עור חדש. למאמר כתמי שמש

חנקן נוזלי בסבוראיק קרטוזיס – סבוראיק קרטוזיס הוא נגע שפיר שאותו תיאורטית ניתן להקפיא בחנקן נוזלי, זה כאשר יש ודאות של ממש 100% שאכן מדובר בסבוריאה קרטוזיס. אך לעיתים קורה שהנגע נראה כמו סבוריאה קרטוזיס ומתברר שהוא היה סרטני ובמקרה כזה טיפול בחנקן נוזלי אינו הטיפול הנכון. לכן ברוב המקרים גם אם נדמה כי מדובר בסבוראיק קרטוזיס יש לבצע ביופסיה ולשלוח לבדיקה פתולוגית על מנת לאבחן באופן ודאי. כאן נדרש משנה זהירות ותמיד עדיף להחמיר כדי לא להסתכן.  

תהליך הטיפול ותהליך החלמת העור לאחר טיפול בחנקן נוזלי

צורת הטיפול בחנקן הוא על ידי מטז, או קיסם שבו יש צמר גפן בקצה.

חנקן נוזלי עלול לגרום לעיקצוץ קל בזמן הטיפול, בדר"כ אי הנוחות פוחתת תוך כמה דקות. כמה שעות לאחר הטיפול בחנקן נוזלי העור עשוי להתנפח מעט ולהיות אדום. בהמשך העור עשוי ליצור קרום, גלד או שלפוחית. הגלד נופל מעצמו תוך שבוע עד שבועיים ומתחתיו צומח עור חדש. מינון החנקן הנוזלי הוא בהתאם לנגעים שבהם מטפלים. בחלק מהמקרים יכולה להיות היפופיגמנטציה בעקבות הטיפול, כלומר שהעור שטופל יהיה בהיר יותר.

לסיכום

חנקן נוזלי נפוץ בטיפול בכמה מצבי עור, הוא יוצר כווית קור המסייע בהריסת תאי עור ותאי פיגמט לא רצויים.

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

  • גירוד בגוף

    גירוד בגוף ללא פריחה. מעצבן, לא נעים ולפעמים משגע! יש להבדיל בין גירוד ללא מחלת עור ראשונית לבין גירוד ממחלת עור, בכל מקרה איך ניתן להקל? 

    המשך…
  • כיצד לחץ נפשי משפיע על העור שלנו?

    אנו רגילים לחשוב על העור כמעטפת חיצונית, אך האמת היא, שהעור הוא איבר בפני עצמו, והוא האיבר הגדול ביותר בגוף! העור מגן על גופנו מפני הסביבה ומשמש כמחיצה בין האיברים הפנימיים לסביבה החיצונית.

    המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il