fbpx

אבעבועות רוח

אבעבועות רוח. עד שנות ה-90 זה היה קורה בכל כיתה, היום כמעט ולא. מה זה הנגיף הזה? איך הוא מדבק? מה הקשר בין אבעבועות רוח לשלבקת חוגרת?

מה זה אבעבועות רוח? 

אבעבועות רוח הוא זיהום הנגרם על ידי נגיף ממשפחת הרפס הנקרא וריצלה זוסטר וירוס Varicella) Zoster Virus). נגיף זה גורם לפריחה מגרדת עם שלפוחיות קטנות ומלאות נוזלים. נגיף זה מדבק מאוד באנשים שלא חלו במחלה או לא מחוסנים נגדה. כיום קיים חיסון המגן מפני אבעבועות רוח, החיסון יעיל ובטוח למניעת הנגיף וסיבוכים אפשריים.

תסמינים לאבעבועות רוח

כעבור 10 עד 21 יום לאחר החשיפה לנגיף מופיעה פריחה. פריחה זו מתאפיינת בשלפוחיות מגרדות והפריחה נמשכת בדרך כלל כחמישה עד עשרה ימים. תסמינים אחרים עשויים להופיע יום עד יומיים לפני הפריחה והם כוללים: חום, אובדן תיאבון, כְּאֵב רֹאשׁ, עייפות ותחושה כללית לא טובה.

הפריחה עוברת שלושה שלבים:

 1. בליטות (papules) ורודות או אדומות, שמתפרצות לאורך מספר ימים
 2. שלפוחיות קטנות מלאות נוזלים, שנוצרות תוך יום אחד ואז נפתחות
 3. קרום וגלד המכסים את השלפוחיות השבורות. לוקח מספר ימים נוספים לריפוי הגלדים שנוצרו

בליטות חדשות יכולות להמשיך להופיע במשך מספר ימים, כך שיכולים להיות כל שלושת השלבים של הפריחה – בליטות, שלפוחיות וגלד בו זמנית. אדם הנגוע באבעבועות רוח עלול להפיץ את הנגיף לאחרים ב-48 שעות לפני הופעת הפריחה, והנגיף מדבק עד שכל השלפוחיות נשברו וקרום יבש נוצר מעליהם.

המחלה בדרך כלל קלה אצל ילדים בריאים. במקרים חמורים הפריחה עלולה לכסות את כל הגוף, ועלולים להיווצר נגעים בגרון, בעיניים, בריריות השופכה, פי הטבעת והנרתיק.

האם אבעבועות רוח מדבקת? 

אבעבועות רוח הוא נגיף מדבק מאוד. זה יכול להתפשט באמצעות מגע ישיר עם הפריחה או עם טיפות אוויר מאדם נגוע, לדוגמה כאשר אדם עם אבעבועות רוח משתעל או מתעטש ואחר שואף את טיפות האוויר.

גורמי סיכון

נדיר לקבל אבעבועות רוח יותר מפעם אחת. ברוב המקרים הסיכון להידבקות בנגיף קיים במי שטרם חלה באבעבועות רוח או לא התחסן. 

רוב האנשים שחלו באבעבועות רוח או חוסנו נגד אבעבועות רוח הם חסינים מפני המחלה. גם עבור האחוז הקטן של המחוסנים שחלו באבעבועות רוח לאחר החיסון, הסימפטומים לרוב קלים יותר.

סיבוכים כתוצאה מאבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא בדרך כלל מחלה קלה. אך במקרים נדירים מחלה זו עלולה להיות רצינית ולהוביל לסיבוכים.

סיבוכים אפשריים כוללים: 

 1. זיהומים חיידקיים: בעור, רקמות רכות, עצמות, מפרקים או זרם הדם (ספסיס)
 2. התייבשות
 3. דלקת ריאות
 4. דלקת במוח
 5. תסמונת הלם רעיל
 6. תסמונת ריי בילדים ובני נוער הנוטלים אספירין במהלך אבעבועות רוח

במקרים נדירים מאד סיבוכי המחלה עלולים להוביל למוות. 

אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים באבעבועות רוח כוללים:

 1. תינוקות ותינוקות שאמהותיהם מעולם לא סבלו מאבעבועות רוח או לא חוסנו.
 2. מתבגרים ומבוגרים
 3. נשים בהריון שלא סבלו מאבעבועות רוח בעבר
 4. מעשנים
 5. אנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת על ידי תרופות, כגון כימותרפיה, או על ידי מחלה, כמו סרטן או HIV
 6. אנשים הנוטלים תרופות סטרואידיות למחלה או מצב אחר, כגון אסתמה

אבעבועות רוח והריון

הידבקות באבעבועות רוח בתחילת הריון או לקראת לידה עלול להוות גורם סיכון לתינוק.

הבעיות הנפוצות בקרב תינוקות שנולדו לנשים שנדבקו באבעבועות רוח בתחילת הריון הם משקל לידה נמוך ובעיות בגפיים. בנוסף, תינוקות שנולדו לאם שנדבקה באבעבועות רוח בשבוע שלפני הלידה או תוך מספר ימים לאחר הלידה, יש סיכון גבוה יותר לפתח זיהום רציני ומסכן חיים.

אבעבועות רוח ושלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) היא וריאציה בוגרת של אבעבועות רוח. לאחר שחולים באבעבועות רוח או שמתחסנים מפניה, הנגיף נשאר בתאי העצב במהלך החיים באופן רדום. שנים לאחר מכן, הנגיף עלול לפעול מחדש ולהופיע כשלבקת חוגרת. התסמינים כוללים: מקבץ כואב של שלפוחיות קצרות מועד. סביר יותר כי השלבקת חוגרת תופיע בקרב מבוגרים ואנשים שיש להם מערכת חיסונית מוחלשת.

הכאב מהשלבקת חוגרת יכול להימשך זמן רב לאחר היעלמות השלפוחיות. מצב זה נקרא neuralgia postherpetic והוא יכול להיות מאד לא נעים.

החיסון נגד אבעבועות רוח

החיסון נגד אבעבועות רוח (varicella) הוא הדרך הטובה ביותר למנוע אבעבועות רוח. מומחים מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מעריכים כי החיסון מספק הגנה מפני הנגיף לכמעט 98 אחוזים מהאנשים המקבלים את שני המינונים המומלצים. גם במקרים בהם החיסון אינו מספק הגנה מלאה, הוא מפחית משמעותית את חומרת אבעבועות רוח.

החיסון נגד אבעבועות רוח מומלץ ל:

ילדים קטנים: ילדים בדרך כלל מקבלים שתי מנות של חיסון נגד נגיף ורציאלה- הראשונה בין הגילאים 12 ל -15 חודשים, כחלק מהחיסונים השגרתיים בילדים בטיפת חלב, והשנייה בכיתה א'.

ילדים גדולים או מבוגרים לא מחוסנים: עבור ילדים גדולים יותר או מבוגרים שלא קיבלו את החיסון ולא חלו בנגיף, ההמלצה היא לקבל שתי מנות חיסון.

עבור מי שאין רישום לגביו בנוגע לחיסון ולא זוכרים אם חלו באבעבועות רוח, בדיקת דם יכולה לקבוע אם יש נוגדנים.

החיסון נגד אבעבועות רוח אינו מאושר ל: נשים בהריון, אנשים שיש להם מערכת חיסונית מוחלשת או אנשים עם אלרגיות צריכים להתייעץ בנוגע לקבלת החיסון.

האם החיסון נגד אבעבועות רוח בטוח ויעיל?

הורים תוהים בדרך כלל האם חיסונים בטוחים. מאז שהחיסון נגד אבעבועות רוח זמין, מחקרים מצאו כי הוא בטוח ויעיל באופן עקבי. תופעות לוואי בדרך כלל קלות וכוללות אדמומיות, כאב, נפיחות ולעיתים נדירות בליטות קטנות באזור החיסון.

לסיכום

בעבר ההדבקה באבעבועות רוח בקרב ילדים הייתה נפוצה מאד. זאת מחלה שבמרבית המקרים חולים בה רק פעם אחת במהלך החיים, לכן הייתה אף הדבקה מכוונת, כדי להידבק בגיל צעיר מכיוון שאז המחלה לרוב קלה יותר. מאז שנת 2007 שהתחילו בשגרה לחסן את הילדים מפני הנגיף כמעט ואין הדבקות.   

מאמר זה מוגש על ידי ד"ר גולדנהירש, מומחה לרפואת עור למעלה משלושים שנה בארץ ובארה"ב. התמחה באוניברסיטת Yale, לשעבר רופא בכיר בהדסה והרצה בבי"ס לרפואה הדסה עין כרם.

מחכים תמיד לשמוע מכם! מוזמנים לפנות אלינו, לכתוב אלינו ישירות למייל skincare@goldenhersh.co.il, לשוחח ב: 02-6540397, או להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם.

מאמרים נוספים

 • גירוד בגוף

  גירוד בגוף ללא פריחה. מעצבן, לא נעים ולפעמים משגע! יש להבדיל בין גירוד ללא מחלת עור ראשונית לבין גירוד ממחלת עור, בכל מקרה איך ניתן להקל? 

  המשך…
 • מחלות עור אוטואימוניות

  מהי מחלה אוטואימונית?

  מחלה אוטואימונית היא מצב בו המערכת החיסונית תוקפת את הגוף בטעות. תפקיד המערכת החיסונית היא לשמור על הגוף מפני חיידקים ווירוסים. כאשר המערכת החיסונית חשה את הפולשים הזרים הללו, היא שולחת צבא של תאי קרב לתקוף אותם.

  המשך…

רגע...

מי לא סובל מבעיות עור?

הרשמו לניוזלטר וקבלו מד"ר גולדנהירש, רופא ופתולוג עור מומחה, מגוון טיפים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח העור.

תודה שנרשמת לניוזלטר!

ודאו שקיבלתם מאיתנו מייל ברוכים הבאים בקרוב. אם לא התקבל מייל, חפשו בתיבת הספאם או במכירות וסמנו שבעתיד ייכנס לראשי.

יש שאלות? תמיד שמחים לשמוע
skincare@goldenhersh.co.il