החשיבות בלחות בעור

ישנם סוגים שונים של עור: עור יבש, עור שמן עור רגיל ועור רגיש. לאפידרמיס, השכבה החיצונית של העור, יש יכולת לספוג לחות, ממש כמו ספוג, ולשמר אותה בעור.  עם השנים, פוחתת בהדרגתיות הלחות הטבעית עמה כולנו נולדים, וגובר הצורך בתוספת לחות לעור אשר תתרום לרכות ולזוהר – הן לפנים והן לכל הגוף.

ישנם גורמים שונים המשפיעים על הלחות בעור, והאפקט של כל אחד מהם משתנה מאדם לאדם ולעתים גם אצל אותו האדם, מתקופה לתקופה:

 • תורשה – קיים קשר הדוק בין גורמים תורשתיים לאובדן הלחות בעור. 
 • טיפול מונע אקנה – לעיתים קרובות, תכשירים מונעי אקנה גורמים ליובש בעור, ולכן יהיה  צורך לשלב קרם לחות נטול שומן.
 • חשיפה לשמש – חשיפה לשמש משפיעה על הלחות של העור, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. זאת מכיוון שבנוסף לייבוש הפיזי, היא משפיעה על הזדקנות העור הגורמת ליובש.
 • גיל – עם השנים, העור נעשה יבש יותר באופן טבעי.
 • התייבשות – כאשר הגוף שלנו מיובש מנוזלים זה משפיע על היובש בעור.
 • סביבה – בסביבה יבשה יותר העור יהיה יבש יותר. 

תופעת היובש בעור חוצה לעתים תכופות את הגבולות האסתטיים, ועלולה לגרום לגירודים מציקים. שימוש קבוע בקרם לחות עשיר עשוי להוות פתרון קל ונוח. 

לחות בעור: איך נרווה את העור בצורה יעילה? האם יש פיתרון ארוך טווח?

קיימים מספר פתרונות העשויים לסייע "להרוויית העור". ראשית, רצוי להשתמש בתכשירים מתאימים אשר מכילים חומרים פעילים שמספקים לחות לעור, ואשר הינם בעלי טכניקות המונעות את אובדן הלחות מהעור. 

כדאי, לדוגמה, להשתמש בתכשירי לחות לעור המכילים ריכוזי חומצה גליקולית. מזה עשרות שנים שמחקרים מצביעים על כך שחומצה גליקולית משפרת את הלחות בעור, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 

החומצה הגליקולית הינה חומצה אלפא-הידרוקסית שנחשבת לחומצה בעלת המולקולה הקטנה ביותר מבין כלל החומצות. תכונה זו מאפשרת לה לחדור ביעילות את שכבת העור החיצונית, להאיץ תחלופת תאים ולסייע לעידוד בייצור אלסטין וקולגן. כמו כן, חומצה גליקולית ידועה ביכולתה לקלף את תאי העור המתים בשכבה החיצונית, בתהליך עדין שעוזר להתמודדות עם קמטים, קמטוטים וצלקות. 

ידוע גם כי פורמולות המכילות סרמידים (Ceramides) עוזרות לשמירה על לחות העור. לסרמדים סגולות המונעות את אובדן הלחות מהעור, בין השאר משום שהם יוצרים מעין מחיצה ועל ידי כך מונעים יובש. 

מרחו על עור רטוב

זכרו שבשימוש בתכשירים – Timing is Everything. הזמן האופטימלי למריחת קרם לחות הינו על עור רטוב, מכיוון שהעור כבר ספג לחות והקרם משמר את הלחות שנספגה בעור. בנוסף, יש למתן את החשיפה ולעשות אותה בצורה חכמה עם ביגוד מתאים, כובע רחב שוליים, בשעות "בטוחות".

מאמרים נוספים

 • ההבדל בין שימוש נכון לשגוי במקדם הגנה

  הקדמת תרופה למכה

  הדרך היעילה ביותר להשיג הגנה מפני השמש, הן בנוגע להזדקנות העור והן כנגד סרטן העור, היא על ידי הימנעות מחשיפה לשמש. אולם היות שאף אחד לא רוצה לחיות כמו נזיר, ההימנעות יכולה לבוא לידי ביטוי גם ב "חשיפה

  המשך…
 • אקנה – כיצד מתמודדים נכון?

  מקובל לכנות את האקנה בעברית "פצעי בגרות", ואכן כ-85% מהמתבגרים סובלים מתופעה זה. אולם אקנה קיימת גם לאחר גיל ההתבגרות. בקרב האוכלוסייה הבוגרת, בגילאי 20-70, מצוי האקנה אצל כ-32% מהנשים וכ-21% מהגברים. 

  המשך…