הזדקנות העור

לאורך השנים עם התקדמות הגיל, גם העור מראה סימני זקנה. ניתן לזהות תהליכי הזדקנות בשכבות השונות. בשכבה החיצונית של העור הנקראת האפידרמיס נעשית דקה יותר, ירידה באלסטין ובקולגן בשכבה האמצעית של העור – הדרמיס, וירידה בשיעור כמות השומן המצוי מתחת לדרמיס – בהיפודרמיס, השכבה התת-עורית. 

נהוג לראות בגורמים המשפיעים על הזדקנות העור כשילוב בין גנטיקה, נזקי סביבה, נזקי שמש ויובש. ואכן, לא בכדי, אם נשווה אזורים מכוסים בגופנו לאזורים חשופים כמו הפנים, נראה הבדלים משמעותיים במרקם העור. העור המכוסה יהיה חלק יותר, בעל גוון אחיד יותר, עם פחות יובש ופחות קמטים.

הדרך האידיאלית למנוע את נזקי השמש היא על ידי מניעה מוחלטת מחשיפה לשמש. אולם, מכיוון שאין אפשרות להימנע מהשמש לחלוטין, רצוי להקפיד על "חשיפה נכונה". למשל, חשיפה בשעות בטוחות יותר, כגון שעות הבוקר או שעות אחר-הצהריים, לבישת ביגוד המכסה את הגוף, חבישת כובעים רחבי שוליים וכדומה. 

 

מהם הסימנים הקליניים להזדקנות העור?

הסימנים הקליניים המרכזיים להזדקנות העור הינם כאמור יובש, קמטים, חספוס, וגוון עור בלתי אחיד. אחד הסימנים הידועים של הזדקנות העור הוא קמטים אשר נוצרים כאשר שכבת האפידרמיס, שהיא השכבה החיצונית של העור, נעשית דקה יותר, ומאבדת מצורתה המתוחה, ושכבת הדרמיס, הנמצאת מתחת לאפידרמיס, מאבדת מנפחה.

 

האם ניתן להשיב את הגלגל לאחור?

אמנם לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור, אך בהחלט קיימים פתרונות שעשויים להצעיר את העור שהזדקן. בין השאר על ידי שימוש קבוע בתכשירים המעניקים לחות, ואשר הינם עשירים בחומרים פעילים שמאטים את סמני ההזדקנות. 

דוגמאות בולטות לכך הן תכשירים המכילים אנטי-אוקסידנטים – נוגדי חמצון. אנטי אוקסידנטים ידועים בספרות הרפואית כבעלי סגולות להאטת הזדקנות העור, ובעלי יכולת לשפר את מרקם העור. ישנה חשיבות רבה לריכוז ואיכות החומרים הפעילים. 

 

דוגמאות לאנטי אוקסידנטים שיכולים להשפיע על העור: 

חומצה גליקולית AHA – כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת מחקרים הראו כי החומצות האלפא הידרוקסיות הינן יעילות בטיפול בעור יבש, בקמטוטים ובהחלקת מרקם העור ושיפור – 1אחידות גוון העור. כפועל יוצא מכך, יעילות החומצות הללו גבוהה בהענקת לחות לעור. אולם על מנת להגיע לכדי השפעה משמעותית של החומצה הגליקולית, מומלץ להשתמש בריכוזים משמעותיים ככל שניתן.

פוליפנולים מהתה הירוק – ישנם הרבה סוגים של אנטי אוקסידנטים אך מעטים בלבד מסוגלים להשפיע על העור ברמה הביולוגית. פוליפנולים מתה ירוק הם חומר נוגד חמצון עם מסוגלות-  למאבק בנזק תאי, ועל ידי כך פועלים להתחדשות העור. ככל שריכוז הפוליפנולים גבוה יותר, כך היעילות שלהם גבוהה בהתאמה. לא בכדי, תמצאו במוצרים מבית Dr. Goldenhersh ריכוז גבוה מאד של Polyphenols מצמח התה הירוק, המגיע כמעט לכ-90%. 

מאמרים נוספים

 • אקנה – כיצד מתמודדים נכון?

  מקובל לכנות את האקנה בעברית "פצעי בגרות", ואכן כ-85% מהמתבגרים סובלים מתופעה זה. אולם אקנה קיימת גם לאחר גיל ההתבגרות. בקרב האוכלוסייה הבוגרת, בגילאי 20-70, מצוי האקנה אצל כ-32% מהנשים וכ-21% מהגברים. 

  המשך…
 • ההבדל בין שימוש נכון לשגוי במקדם הגנה

  הקדמת תרופה למכה

  הדרך היעילה ביותר להשיג הגנה מפני השמש, הן בנוגע להזדקנות העור והן כנגד סרטן העור, היא על ידי הימנעות מחשיפה לשמש. אולם היות שאף אחד לא רוצה לחיות כמו נזיר, ההימנעות יכולה לבוא לידי ביטוי גם ב "חשיפה

  המשך…