ההבדל בין שימוש נכון לשגוי במקדם הגנה

הקדמת תרופה למכה

הדרך היעילה ביותר להשיג הגנה מפני השמש, הן בנוגע להזדקנות העור והן כנגד סרטן העור, היא על ידי הימנעות מחשיפה לשמש. אולם היות שאף אחד לא רוצה לחיות כמו נזיר, ההימנעות יכולה לבוא לידי ביטוי גם ב "חשיפה

 נכונה". 

 

ראשית, ניתן להשיג הימנעות משמעותית על ידי בחירת שעות החשיפה לשמש. עדיף ללכת לחוף או לבריכה בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים וכן להימנע מהשמש של אמצע היום. שימו לב כי חשיפה לקרינה אולטרה סגולה בשעה 12 בצהריים גדולה פי ארבעה (!) מחשיפה בשעה 8 בבוקר או מ-16:00 ואילך. 

 

אם כבר נחשפים לשמש, זכרו כי בגדים וכובעי שוליים רחבים הם שיטות ההגנה היעילות ביותר. שולי הכובע צריכים להיות ברוחב 10 ס"מ לפחות מכל הצדדים. מרבית הבגדים הרגילים, למעט בדים שקופים, מספקים הגנה טובה מהשמש.

 

 

קרם הגנה, להשתמש נכון

יש להבין כי תפקיד קרם ההגנה בהגנה מפני השמש מוגבל, ושאין ספרות מדעית טובה המוכיחה כי קרם הגנה מונע קרצינומה של תאים בסיסיים או מלנומה. ניתן לומר את אותו הדבר לגבי תפקידה במניעת הזדקנות העור – Photoaging. 

 

קרם הגנה יעיל מאוד במניעת כוויות שמש ולשם כך יש למרוח אותו בנדיבות ובתכיפות. ההמלצה של רופאי העור ומשרד הבריאות בעניין זה היא להימרח בכל שעתיים. כמו כן, לאחר פעילויות שמפחיתות את עוצמת מקדם ההגנה כמו טבילה במי ים או בריכה יש להימרח לעיתים תכופות יותר. מומלץ גם להימרח כ-15 דק' לפני החשיפה לשמש, בכדי לאפשר לקרם ההגנה להיספג כראוי בעור. 

 

יש להשתמש בקרם הגנה על חלקי העור החשופים שאינם מוגנים על ידי בגדים. אך בל ניתן לקרם ההגנה להטעות אותנו ולחשוב שכיוון שאנו מוגנים מפני כוויה, אנו גם מוגנים מפני נזקי השמש ובהם גם סרטן העור. היעדר כוויות שמש עקב קרם הגנה מעניק לנו תחושת ביטחון שגויה.

 

 

בדיקות שגרתיות ומודעות

לצד הימנעות ושמירה על "חשיפה נכונה", כדאי מאד להיות עם היד על הדופק, או ליתר דיוק, עם היד על העור. בהופעת נקודות חן ושומות, כמו גם כתמים חשודים על העור, רצוי להגיע לאבחון רפואי במרפאת עור. 

 

אבחון מוקדם של מלנומה מציל חיים. כמו כן, אבחון מוקדם של סוגי סרטן עור אחרים (BCC,SCC) מקל באופן משמעותי על הטיפול. 

 

מקורות:

מאמרים נוספים

  • החשיבות בלחות בעור

    ישנם סוגים שונים של עור: עור יבש, עור שמן עור רגיל ועור רגיש. לאפידרמיס, השכבה החיצונית של העור, יש יכולת לספוג לחות, ממש כמו ספוג, ולשמר אותה בעור.  עם השנים, פוחתת בהדרגתיות הלחות הטבעית עמה כולנו נולדים, וגובר הצורך בתוספת לחות לעור אשר תתרום לרכות ולזוהר – הן לפנים והן לכל הגוף. המשך…

  • הזדקנות העור

    לאורך השנים עם התקדמות הגיל, גם העור מראה סימני זקנה. ניתן לזהות תהליכי הזדקנות בשכבות השונות. בשכבה החיצונית של העור הנקראת האפידרמיס נעשית דקה יותר, ירידה באלסטין ובקולגן בשכבה האמצעית של העור - הדרמיס, וירידה בשיעור כמות השומן המצוי מתחת לדרמיס - בהיפודרמיס, השכבה התת-עורית. 

    המשך…