אקנה – כיצד מתמודדים נכון?

מקובל לכנות את האקנה בעברית "פצעי בגרות", ואכן כ-85% מהמתבגרים סובלים מתופעה זה. אולם אקנה קיימת גם לאחר גיל ההתבגרות. בקרב האוכלוסייה הבוגרת, בגילאי 20-70, מצוי האקנה אצל כ-32% מהנשים וכ-21% מהגברים. 

איך נוצר האקנה?

אקנה נוצר כתוצאה מסתימתם של זקיקי שיער בעור הפנים וזאת בשל מספר גורמים כגון: נטייה גנטית, מתח נפשי וצריכת מוצרי קוסמטיקה שומניים או שאינם מתאימים לעור הפנים. גורם משמעותי המצוי בעיקר בקרב נשים הוא שינויים הורמונליים כגון הריון. 

 

פצעי האקנה מתחלפים באופן תדיר. בעוד שהפצעים הישנים נעלמים, נוצרים במקומם פצעים חדשים. העיקרון המנחה בטיפול באקנה הוא למנוע את היווצרותם של הפצעים החדשים. כך מונעים צלקות בעור הפנים המופיעות בעקבות הפצעים בקרב חלק מהסובלים מאקנה. כמו כן, חשוב להדגיש שהטיפול באקנה מחייב התמדה ועקביות. הנטייה הגנטית משחקת כאן תפקיד מהותי בהתפתחות האקנה, והתגובות משתנות מאחד לשני. 

 

יודגש גם כי פצעי האקנה אינם קשורים ישירות להיגיינה. אמנם חשוב להקפיד על היגיינה בכדי למנוע את סתימת בלוטות החלב, אך גם בני נוער מצוחצחים עלולים לסבול מאקנה.

 

כיצד מונעים פצעי אקנה?

– הימנעו מתכשירים המכילים שמן לרבות מייק-אפ, קרם לחות וקרם הגנה עם שמן.

 טיפול תואם כולל לעיתים תכשירים חיצוניים ולעיתים נזקקים לכדורים- הקפידו על טיפול על ידי תכשירים מתאימים.

אקנה וחומצה גליקולית

בירחון הרפואי המוערך "New England Journal of Medicine" הוצג מחקר מרתק בדבר חשיבותן הרבה של החומצות הגליקולית והסלצילית בטיפול יעיל בפצעי בגרות.

 

מטליות Clear Skin מבית Dr. Goldenhersh ייחודיות בכך שהן מכילות את שתי החומצות הללו בריכוזים משמעותיים בעלי יכולת השפעה. לכן, השימוש במטליות CLEAR SKIN הינו יעיל במיוחד – הן כטיפול מונע אקנה וצלקות והן בניקוי עור הפנים. זאת ועוד, המטליות אף מסייעות בייבוש פצעים קיימים.

מאמרים נוספים

  • הזדקנות העור

    לאורך השנים עם התקדמות הגיל, גם העור מראה סימני זקנה. ניתן לזהות תהליכי הזדקנות בשכבות השונות. בשכבה החיצונית של העור הנקראת האפידרמיס נעשית דקה יותר, ירידה באלסטין ובקולגן בשכבה האמצעית של העור - הדרמיס, וירידה בשיעור כמות השומן המצוי מתחת לדרמיס - בהיפודרמיס, השכבה התת-עורית. 

    המשך…
  • החשיבות בלחות בעור

    ישנם סוגים שונים של עור: עור יבש, עור שמן עור רגיל ועור רגיש. לאפידרמיס, השכבה החיצונית של העור, יש יכולת לספוג לחות, ממש כמו ספוג, ולשמר אותה בעור.  עם השנים, פוחתת בהדרגתיות הלחות הטבעית עמה כולנו נולדים, וגובר הצורך בתוספת לחות לעור אשר תתרום לרכות ולזוהר – הן לפנים והן לכל הגוף. המשך…